Βόλεϊ

Δεν κράτησε τα προσχήματα και αποκλείστηκε η Εθνική βόλεϊ

Δεν εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία της η Εθνική βόλεϊ και, χάνοντας 1-3 σετ από την Πορτογαλία για την πέμπτη αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Πολωνίας, έμεινε εκτός της επόμενης φάσης.

Η Εθνική βόλεϊ ανδρών δεν εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία που της δόθηκε το βράδυ της Τρίτης και έχασε με 1-3 σετ από την Πορτογαλία για την πέμπτη αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, μένοντας εκτός συνέχειας της διοργάνωσης, αφού χρειαζόταν νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ για να τα καταφέρει.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πάλεψαν στα δύο πρώτα σετ, όμως έχασαν το τρίτο που τους άφησε οριστικά εκτός και με κακή ψυχολογία γνώρισαν την ήττα από τους Ίβηρες που προκρίθηκαν μαζί με Πολωνία, Σερβία και Ουκρανία.

Η Εθνική προηγήθηκε 7-5 στο πρώτο σετ, όμως οι Ίβηρες ισοφάρισαν 9-9. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στη συνέχεια και οι Πορτογάλοι έφτασαν στο +2 μετά το φιλέ του Κασαμπαλή. Η Ελλάδα ισοφάρισε με τον Πρωτοψάλτη, αλλά οι Πορτογάλοι με συνεχόμενους πόντους του Φερέιρα έφεραν το +2. Η Εθνική ισοφάρισε ξανά σε 18-18 και προηγήθηκε 21-19 με τον Ράπτη. Εκεί, όμως, τα μπλοκ και τα καλά σερβίς των Πορτογάλων έφεραν το 21-21 και το 22-25 με μπλοκ πάνω στον Ράπτη.

Οι Πορτογάλοι μπήκαν αποφασισμένοι στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν 6-2 με πρωταγωνιστή τον Γκασπάρ, έχοντας την υπεροχή στο μπλοκ και στα σερβίς. Η Ελλάδα είχε προβλήματα στην υποδοχή και εκεί είχαμε τις αλλαγές του Δημήτρη Ανδρεόπουλου. Έτσι, τα σερβίς του Πρωτοψάλτη έφεραν το 24-22 και τα λάθη των Πορτογάλων το 1-1 σετ.

Η Ελλάδα προηγήθηκε με 8-6 στο τρίτο σετ μετά από χαμένη επίθεση του Φερέιρα. Οι Πορτογάλοι ισοφάρισαν 8-8 και έφτασαν στο 9-8, όμως ο Ανδρεόπουλος έφερε το 13-11. Εκεί, οι Πορτογάλοι βρήκαν λύσεις από το σερβίς κα έφτασαν στο 18-15 και στο 22-18, κάνοντας το 2-1.

Οι Πορτογάλοι έφτασαν στο +2 στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ. Η Ελλάδα ισοφάρισε 8-8 με τα καλά σερβίς του Στιβαχτή και προηγήθηκε 13-9 με μπλοκ των Πρωτοψάλτη και Ζουπάνη. Στο 19-15, ο Ταβάρες με τα σερβίς του έφερε το 23-19 με 8-0 σερί και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.