Βόλεϊ

Πήρε δραματική, αλλά σπουδαία νίκη με Τουρκία η Εθνική βόλεϊ ανδρών

Μετά από έναν δραματικό αγώνα, η Εθνική βόλεϊ ανδρών νίκησε 3-2 σετ στο τάι μπρέικ την Τουρκία για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων των Μεσογειακών Αγώνων της Αλγερίας και ελπίζει για την πρόκριση.

Η Εθνική βόλεϊ ανδρών νίκησε 3-2 σετ την Τουρκία στη δεύτερη αγωνιστική του Μεσογειακού τουρνουά της Αλγερίας και πήρε την πρώτη της νίκη στο Οράν, ύστερα από την ήττα με τον ίδιο τρόπο την Κυριακή από τη Γαλλία, ελπίζοντας για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι διεθνείς τα έδωσαν όλα, προηγήθηκαν δύο φορές στα σετ και πήραν στο φινάλε τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Μούχλιας με 29 πόντους και 8 μπλοκ, τον ακολούθησε ο Ράπτης με 21 πόντους, τελειώνοντας όλες τις κρίσιμες επιθέσεις, ενώ για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ο Χάκας έδωσε λύσεις σε σερβίς και επίθεση.

Στο τάι μπρέικ, η Εθνική βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ με 1-4. Ο Ράπτης μείωσε σε 3-4, με άουτ επίθεση των Τούρκων ήρθε το 4-4 και το μπλοκ του Βουλκίδη έφερε το 5-4. Η διαφορά έφτασε στο 11-8 με μπλοκ του Ράπτη και στο 12-9 με τον Μούχλια, με την Τουρκία να μειώνει σε 13-12. Ο Ράπτης έδωσε δύο ματς μπολ στην Εθνική για το 14-12, η Τουρκία μείωσε σε 14-13, αλλά αστόχησε στο σερβίς της για το τελικό 15-13 υπέρ της Εθνικής.