Βόλεϊ

Διέλυσε τον Φοίνικα ο Ολυμπιακός και διατήρησε το απόλυτο

Πολύ ανώτερος ο Ολυμπιακός, «καθάρισε» τον Διομήδη στη Σύρο 3-0 σετ στο υποτιθέμενο ντέρμπι της τρίτης αγωνιστικής της Volley League και διατήρησε το απόλυτο και την κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-0 σετ τον Φοίνικα Σύρου στο «Δημήτρης Βικέλας» στο ντέρμπι της τρίτης αγωνιστικής της Volley League και έκανε το «3 στα 3», παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας και αφήνοντας τους «πειρατές» στην τέταρτη θέση.

Οι «ερυθρόλευκες» έδειξαν σε άριστη κατάσταση, περιόρισαν τα λάθη και πίεσαν τον Φοίνικα σε όλους τους τομείς. Οι Συριανοί είχαν μεγάλα προβλήματα στην υποδοχή και έχασαν μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση σε 1-1, καθώς στο φινάλε του δεύτερου σετ δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν το υπέρ τους 24-23, αφού ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με το Ζουπάνη και πήρε και προβάδισμα με τον Έγκλεσκαλνς.

Έτσι, στο τρίτο σετ η υπεροχή του Ολυμπιακού επιβεβαιώθηκε και στην ψυχολογία και με τους Έγκλεσκαλνς, Μιχαήλοβιτς, Πέριτς ξέφυγε 17-9. Ο Φοίνικας μείωσε τη διαφορά και στο -3, αλλά ήταν αργά, αφού ο Μιχαήλοβιτς ολοκλήρωσε τον αγώνα.