Βόλεϊ

Μάχη δεύτερης θέσης για Φοίνικα και Παναθηναϊκό στη Σύρο

Ο Φοίνικας Σύρου υποδέχεται τον Παναθηναϊκό, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Β’ φάσης της Volley League για τις θέσεις 1-4.

Στη Σύρο ο Φοίνικας υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στη μάχη για την 2η θέση αλλά και για τις μαθηματικές ελπίδες των συριανών για τον τίτλο (3η αγωνιστική, β΄φάση 1-4, 8/4, 17:00, ΕΡΤ-Sports, Διαιτητές: Κουτσούλας, Κυριοπούλου)

Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ προέρχεται από την εκτός έδρας νίκη επί του ΠΑΟΚ με 3-1 σετ.

Ο Βραζιλιάνος πασαδόρος Μουρίλο Ράντκε δήλωσε: «Μετα? το μεγα?λο και δυ?σκολο ταξι?δι και τον αγω?να με τον ΠΑΟΚ, πρε?πει να σκεφτου?με τον επο?μενο αγω?να. Ποτε? δεν ει?ναι ευ?κολο να παι?ζεις πολλα? παιχνι?δια στη σειρα?, αλλα? δεν μπορου?με να σκεφτου?με την αρνητικη? πλευρα?. Θα συγκεντρωθου?με και θα εστια?σουμε στον επο?μενο αγω?να εναντι?ον του Παναθηναι?κου? που θα ει?ναι μια α?λλη μεγα?λη προ?κληση για την ομα?δα μας. Μετα? τη νι?κη μας, ε?χουμε κι?νητρο και θα προετοιμαστου?με ο?σο μπορου?με καλυ?τερα. Θα μελετη?σουμε και θα προσαρμο?σουμε σε ότι ει?ναι απαραι?τητο για τον αυριανο? αγω?να ω?στε να βρεθου?με στην καλυ?τερη μας κατα?σταση, προσδοκώντας άλλη μια νίκη».

Ο Παναθηναϊκός προέρχεται από την ήττα στο Μελίνα Μερκούρη από τον Ολυμπιακό με 3-1 σετ. Οι πράσινοι έχουν χάσει τις ελπίδες για τον τίτλο και πλέον έχουν στόχο το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα είτε με τη 2η θέση είτε να διατηρήσουν την 3η θέση καθώς έναν βαθμό πίσω βρίσκεται ο ΠΑΟΚ.

Ο διεθνής διαγώνιος Αλέξανδρος Ράπτης δήλωσε: «Προερχόμαστε από δύσκολους αγώνες και επιβαρυμένο πρόγραμμα και έχουμε ακόμα μπροστά πολλούς και δύσκολους αγώνες. Είναι ένα ακόμα ντέρμπι σε μικρό χρονικό διάστημα από την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό. Στόχος μας και σε αυτόν τον αγώνα είναι η νίκη».

Στην κανονική περίοδο οι δύο ομάδες έχουν από μία νίκη ενώ ο Φοίνικας επικράτησε των πρασίνων και στο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς.