Βόλεϊ

«Πειρατεία» της Κηφισιάς στη Σύρο απέναντι στον Φοίνικα

Η Κηφισιά κατάφερε να πάρει τη νίκη στο τάι μπρέικ στη Σύρο απέναντι στον Φοίνικα και να τον προσπεράσει στη βαθμολογία μετά από 6 αγωνιστικές στην Volley League.

Τεράστια νίκη για την Κηφισιά στη Σύρο απέναντι στον Φοίνικα. Η ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη, με πρωταγωνιστές τον Ντέγιαν Οκοσάνοβιτς και τον Μάικον Μορέιρα επικράτησε στο τάι μπρέικ της ομάδας του Δημήτρη Καζάζη και ανέβηκε στην 4η θέση της Volley League, μετά από 6 αγωνιστικές.

Τρίτη ήττα για τον Φοίνικα Σύρου στη σεζόν μετά από εκείνες από τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό και 6η θέση για την ομάδα του Δημήτρη Καζάζη, η οποία θέλει μόνο τη νίκη κόντρα στον ΟΦΗ την επόμενη εβδομάδα στο Ηράκλειο για την 7η αγωνιστική της Volley League.

Στην αντίπερα όχθη η Κηφισιά, θα υποδεχθεί στο «Ζηρίνειο» τον Άθλο Ορεστιάδας, με στόχο να δώσει συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα.

1o σετ
To παιχνίδι στο «Δημήτρης Βικέλας» ξεκίνησε αρκετά δυναμικά με τον Φοίνικα να φτάνει σε γρήγορο προβάδισμα και την Κηφισιά να επιστρέφει με ένα επί μέρους 1-4 που την έφερε μπροστά στο σκορ με 5-4.
Ωστόσο η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη, είχε σε εξαιρετική κατάσταση τον Μιγιάιλοβιτς που σε συνδυασμό με την κυνικότητα του Τζούριτς έφεραν τη διαφορά στο +3 για τους γηπεδούχους (17-14).
Στη συνέχεια το μπλοκ των «πειρατών» λειτούργησε υποδειγματικά και έφερε την επικράτηση με 25-21 στο πρώτο σετ για τον Φοίνικα.

2ο σετ
Στο δεύτερο σετ, οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί και με ηγέτη τον Τσέιβερς, πήραν γρήγορο προβάδισμα τεσσάρων πόντων. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση, όμως το μπλοκ των παικτών του Κώστα Χριστοφιδέλη ήταν άριστο και το 7-11 έγινε γρήγορα, 9-16. Ο εξαιρετικός Σέρβος διαγώνιος, Στέφαν Οκοσάνοβιτς, ανέλαβε δράση και έδωσε ουσιαστικά το σετ στην ομάδα των βορείων προαστίων με 3 εύστοχες και εξαιρετικά δουλεμένες επιθέσεις με το σκορ να γίνεται 19-25.

3o σετ
H ομάδα του Δημήτρη Καζάζη, ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του τρίτου σετ και κατάφερε να βάλει από νωρίς δύσκολα στην Κηφισιά παίρνοντας προβάδισμα, πέντε πόντων (8-3).

Οι φιλοξενούμενοι «ροκάνισαν» τη διαφορά, με τον Μορέιρα και τον Οκοσάνοβιτς να… κεντάνε επιθετικά και να φέρνουν το ματς στον πόντο 15-14. Αυτή η επιστροφή της Κηφισιάς μάλλον αιφνιδίασε τον Φοίνικα Σύρου, ο οποίος υπέπεσε σε αβίαστα λάθη και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο κρισιμότερο σημείο, με τον Οκοσάνοβιτς να καθαρίζει το σετ και να κάνει το 23-25 για το 2-1 της Κηφισιάς.

4ο σετ
H oμάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη μπήκε αποφασισμένη στο 4ο σετ για να πάρει το «διπλό» και κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα στην αρχή το οποίο οι παίκτες του Φοίνικα ανέτρεψαν γρήγορα κάνοντας το 8-6.

Ο Κλίκενμπεργκ ανέλαβε δράση και εκμεταλλευόμενος την κακή οργάνωση των φιλοξενούμενων στο μπλοκ έβαλε μπροστά τους «πειρατές» με 17-14. Η Κηφισιά δεν τα παράτησε και κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Μορέιρα και τον Τσέιβερς να παίρνουν δύο φορές το μπλοκ άουτ.

Το σετ εξελίχθηκε σε θρίλερ με τον Φοίνικα να «πετά» το +4 και να ισοφαρίζεται σε 24-24 και την Κηφισιά να δίνει παράταση στην αγωνία. Εκεί οι γηπεδούχοι σπατάλησαν όλα τα προβαδίσματα ωστόσο έφτασαν στην επικράτηση με τον Τζούριτς να παίρνει το μπλοκ άουτ του Μορέιρα και να κάνει το 29-27 για το 2-2 του Φοίνικα οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Tάι Μπρέικ (5ο σετ)
Oι Κηφισιά, στο τάι μπρέικ δεν «λύγισε» από την υπερπροσπάθεια του 4ου σετ και κατάφερε να πάρει σημαντικό προβάδισμα και να κάνει γρήγορα το 4-0. Η ομάδα των βορείων προαστίων, συνέχισε να λειτουργεί εξαιρετικά στην υποδοχή και κατάφερε να διατηρήσει προσωρινά το «μαξιλαράκι» των τεσσάρων πόντων, με τον Φρομ να μειώνει στους δύο (4-6).

Η Κηφισιά, ενίσχυσε αρκετά το μπλοκ της με τον Μορέιρα και τον Οκοσάνοβιτς να κλείνουν τους διαδρόμους και να κάνουν το 8-5.

Με την αλλαγή του πεδίου δράσης, η Κηφισιά άλλαξε προς το ακόμη καλύτερο την απόδοση της και κατάφερε να ισοπεδώσει τον Φοίνικα με τον Μορέιρα να επικρατεί κατά κράτος του Τζούριτς πάνω από το φιλέ και το σετ να ολοκληρώνεται στο 10-15 υπέρ των φιλοξενούμενων που έφυγαν με τη νίκη από τη Σύρο.

Τα σετ: 25-21, 19-25, 23-25, 29-27, 10-15 σε 138'

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 10 άσσους, 61 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 9 άσσους, 65 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Φοίνικας Σύρου (Δημήτρης Καζάζης): Μιχάλοβιτς 22 (20/43 επ., 2 μπλοκ), Χαραλαμπίδης, Ιερεσουέλο 3 (3/6 επ.), Κλίνκενμπεργκ 11 (11/20 επ., 59% υπ. - 38% άριστες), Τζούριτς 17 (7/9 επ., 5 άσσοι, 5 μπλοκ), Φρομ 21 (14/22 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ, 52% υπ. - 28% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 58% υπ. - 36% άριστες), Παπαλεξίου 6 (5/10 επ., 1 άσσος), Γαλιώτος 2 (1/3 επ., 1 άσσος).

Κηφισιά (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 24 (20/33 επ., 4 άσσοι), Στιβαχτής, Ρικάρντο 16 (13/27 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 39% υπ. - 17% άριστες),Σπηλιώτης 3 (1/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μορέιρα 15 (12/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τσάβερσ 21 (19/39 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 35% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 59% υπ. - 38% άριστες), Παπαδόπουλος, Φιλιππακόπουλος 1 (1 μπλοκ).