Βόλεϊ

Άνετα τον ΟΦΗ μέσα στη Σύρο ο Φοίνικας

Χωρίς να προβληματιστεί ιδιαίτερα, ο Φοίνικας Σύρου επικράτησε άνετα εντός έδρας (3-0 σετ) του ΟΦΗ για την 5η αγωνιστική της Volley League και παρέμεινε στην τέταρτη θέση.

Ένα εύκολο απόγευμα μπροστά στο κοινό του είχε ο Φοίνικας Σύρου, αφού οι νησιώτες πανηγύρισαν άνετη νίκη (3-0 σετ) απέναντι στον ΟΦΗ για την 5η αγωνιστική της Volley League, έφτασαν τους οκτώ βαθμούς και παρέμειναν στην τέταρτη θέση.

Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι θέλουν να αποκτήσουν ακόμα μεγαλύτερη εμπειρία και να γίνουν ανταγωνιστικοί, συνεχίζουν να βρίσκονται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με μόλις δύο βαθμούς και μια νίκη σε πέντε παιχνίδια.

Το πρώτο σετ κατέληξε... σοκαριστικά εύκολα στους Συριανούς (25-10) που αν και ακόμα ψάχνουν τα πατήματά τους, σήμερα τους «βγήκε». Το δεύτερο σετ ήταν ντέρμπι με τους Κρητικούς να πιέζουν, όμως οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0 (25-23). Στο τρίτο και τελευταίο σετ ο Φοίνικας έκανε ξανά επίδειξη δύναμης (25-16) και καθάρισε το ματς.

Σετ: 3-0 (25-10, 25-23, 25-16)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Φούλβιο Μπερτίνι): Μιχάλοβιτς 12π. (1 άσσος, 2 μπλοκ), Ιερεζουέλο 4 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κόστα 11 (5/6επ., 6 μπλοκ), Φράγκος 11 (9/13επ., 60%υπ., 20%αρ.), Στερν 6 (3/8επ., 43%υπ., 29%αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. – 67%υπ., 39%αρ.), Παπαλεξίου 10 (8/8 επ. 2μπλοκ), Καρασαββίδης (λ), Μήλης 1 (1 άσσος) Καπετανίδης, Γαλιώτος, Θεοδόσης.

Ο.Φ.Η. (Κώστας Δεληκώστας): Κάλας 6π. (4/18επ., 2 άσσοι), Αρπάγιου, Κότο 4 (4/17επ., 47%υπ., 27%αρ.), Τσέλιος 3 (1/4επ., 2 μπλοκ), Βάργκας 11 (9/23επ., 2 άσσοι, 43%υπ., 29%αρ.), Τσουγκαράκης 1 (1/1επ.) / Δαρίδης (λ. – 52%υπ., 34%αρ.), Γιαννόπουλος, Στεφανίδης.