Βόλεϊ

«Καθάρισε» τον Ηλυσιακό και παρέμεινε στη Volley League γυναικών η Λαμία

Μια ανώτερη Λαμία νίκησε 3-0 σετ τον Ηλυσιακό του Ζωγράφου και παρέμεινε στη Volley League γυναικών για πέμπτη συνεχόμενη σεζόν.

Θα αγωνιστεί και στην επόμενη Volley League γυναικών η Λαμία. Οι Φθιωτές νίκησαν 3-0 σετ τον Ηλυσιακό στου Ζωγράφου στον τρίτο μεταξύ τους αγώνα των πλέι άουτ κι έκανε το 2-1 στη σειρά, οπότε εξασφάλισαν την παραμονή τους και έριξαν τις «κιτρινόμαυρες» στην Pre League μετά από έξι σερί σεζόν στα μεγάλα «σαλόνια».

Κρίσιμο για την εξέλιξη ήταν το δεύτερο σετ, με τον Ηλυσιακό να είναι σταθερά μπροστά στο σκορ, φτάνοντας μέχρι και το +6. Σταδιακά η Λαμία μείωνε στο σκορ και, με υπέρβαση της Γκόγκιτς, έγινε το 15-13. Με τα σερβίς της Σουλιώτη, η διαφορά μειώθηκε στον πόντο (18-17), για να περάσει μπροστά ο ΑΟΛ με δύο συνεχόμενα μπλοκ των Κίλιτς, Καρμπαχάλ.

Η Κουβανή κεντρική με κόντρα επίθεση έκανε το 21-23 κι η Τούμας έδωσε δύο σετ μπολ στην ομάδα της (22-24). Με μπλοκ της Ολινγκά έγινε το 24-24, για να ακολουθήσουν ένα μπλοκ της Πέγισιτς κι αυτό της Καρμπαχάλ για το 24-26.

Η Λαμία μετά το 12-12 ξέφυγε και δεν απειλήθηκε στο τρίτο σετ. Η Κίλιτς έκανε το 19-24, ο Ηλυσιακός μείωσε με άσσο της Μπακοδήμου σε 21-24, αλλά στην επόμενη φάση η Μπρουκς κάρφωσε άουτ στην κόντρα επίθεση για το τελικό 21-25.