Βόλεϊ

Στα ημιτελικά του Παγκοσμίου βόλεϊ ανδρών η Ιταλία

Μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα ανάμεσα σε δύο σπουδαίες ομάδες, η Ιταλία νίκησε τη Γαλλία 3-2 σετ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου βόλεϊ ανδρών.

Σε ένα συναρπαστικό ματς, η Ιταλία νίκησε 3-2 σετ τη Γαλλία στον πρώτο χρονικά προημιτελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος βόλεϊ, που διεξάγεται σε Σλοβενία και Πολωνία, και προκρίθηκε στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Έτσι, οι «ατζούρι» προκρίθηκαν στην τετράδα του θεσμού για πρώτη φορά μετά το 2010 και ταυτόχρονα πήραν τη ρεβάνς από τους «τρικολόρ» για την ήττα τους στα ημιτελικά του πρόσφατου Nations League.

Κορυφαίοι των Ιταλών ήταν οι Ρομάνο με 22 και Μικελέτο με 14 πόντους, ενώ για τους Γάλλους ξεχώρισαν οι Πατρί με 16, Νγκαπέ με 15 και Σινενιέζ με 11 πόντους.

Δεύτερος διαιτητής στην αναμέτρηση ήταν ο Νώντας Γεροθόδωρος.

Τα σετ: (24-26, 25-21, 23-25, 25-22, 15-12

ΙΤΑΛΙΑ (Ντε Τζιόρτζι): Μικελέτο 14, Τζιανέλι 2, Γκαλάσι 9, Λάβια 12, Ρομάνο 22, Ανζάνι 4 / Μπαλάσο (λ), Σμπερτόλι, Μπότολο

ΓΑΛΛΙΑ (Αντρέα Τζιάνι): Σινενιέζ 11, Πατρί 16, Νγκαπέ 15, Μπριζάρ 3, Μπουαγιέ 8, Λε Γκοφ 6, Κλεβενό 4 / Γκρεμπενικόφ (λ), Τονιουτί, Λουατί 4, Ζουφρουά