Βόλεϊ

Έσπασε την έδρα της Καλαμάτας στο tie break και έκανε το πρώτο βήμα παραμονής ο Φοίνικας Σύρου

Τη νίκη με 3-2 σετ στο tie break πανηγύρισε στην έδρα της Καλαμάτας ο Φοίνικας Σύρου, σπάζοντας την έδρα της και παίρνοντας το πλεονέκτημα στη σειρά των playout.

Πέρασε νικηφόρα με 3-2 σετ (18-25, 19-25, 25-23, 25-19, 5-15) από την έδρα της Καλαμάτας και πήρε προβάδισμα στη σειρά των playout ο Φοίνικας!

Η ομάδα της Σύρου προηγήθηκε 2-0 σετ, αλλά χρειάστηκε το tie break για να πάρει τελικά τη «χρυσή» νίκη, η οποία της δίνει πλεονέκτημα για την παραμονή στη Volley League.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι στα πρώτα δύο σετ και όλα έδειχναν ότι θα καθάριζαν ευκολότερα τη νίκη, ωστόσο η Καμαλάτα έβγαλε αντίδραση παίρνοντας οριακά (25-23) το τρίτο σετ και ισοφαρίζοντας σε 2-2 (25-19). Ωστόσο, στο tie break η ομάδα του Τσέντομιρ Ίλιτς έδειξε την ανωτερότητά της, επικρατώντας με 15-5 και κάνοντας το πρώτο βήμα για την παραμονή.

Μεγάλη εμφάνιση έκαναν ο Ασπιώτης με 24 και ο Τσέιβερς με 20 πόντους ενώ στο μπλοκ ξεχώρισε ο Γκουστάβο Μπράιαν ο οποίος με το σερβίς του στο 5ο σετ άνοιξε το δρόμο για τη νίκη. Από την άλλη, για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν Οκάμπο (21π) και Βιέτο (20π).

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων στη Σύρο, την Κυριακή 17 Μαρτίου, ενώ την παραμονή θα πάρει εκείνη που θα φτάσει πρώτη στις τρεις νίκες.

Καλαμάτα (Παναγιώτης Ντάκουρης): Μαντέκας 9π. (7/14επ., 2 μπλοκ, 53%υπ, 40%αρ.), Βιέτο 20 (19/29επ., 1 μπλοκ, 52%υπ., 36%αρ.), Αλεξάκης 7 (5/11επ., 2 μπλοκ), Χριστόφας 6 (5/10επ., 1 μπλοκ), Γουέστ 4 (3 άσσοι, 1 μπλοκ), Οκάμπο 21 (16/39επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι) / Ντάκουρης (λ. - 53%υπ., 29%αρ.), Σαλωνίτης, Δαλακούρας, Λυκούρεσης, Παλαιολόγος 1 (1/2επ.).

Α.Ο.Φοίνικας Σύρου (Τσέντομιρ Ίλιτς): Τσέιβερς 20π. (16/34επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 35%υπ., 23%αρ.), Ντάκα 6 (3/4επ., 3 μπλοκ), Μπράιν 11 (5/10επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Ασπιώτης 24 (21/36επ., 3 μπλοκ), Γκαρσία 5 (4/4επ., 1 άσσος), Μπαρμπούνης 12 (10/21επ., 2 άσσοι, 43%υπ., 30%αρ) / Σωνάκης (λ. - 58%υπ., 47%αρ.), Πετσιάς, Κουτσομύτης, Μανωλάκης.