Βόλεϊ

«Καθαρίζει» με την πρόκριση ο Ολυμπιακός

Μια «ανάσα» από την πρόκριση στα ημιτελικά του Challenge Cup βόλεϊ των ανδρών βρίσκεται ο Ολυμπιακός μετά το 3-1 στην έδρα της Μένεν για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 σετ στο Βέλγιο τη Μένεν στον πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό του Challenge Cup βόλεϊ των ανδρών και μόνο με «αυτοκτονία» θα χάσει την πρόκριση στη ρεβάνς στου Ρέντη, όπου χρειάζεται απλά νίκη με 3-2 σετ για να εξασφαλίσει την πρόκριση στα ημιτελικά.

Οι παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ ήταν ανώτεροι στα τρία σετ που πήραν και έδειξαν τη σαφή ανωτερότητά τους.

Ο Ολυμπιακός έκανε σπουδαία εμφάνιση σε μπλοκ και επίθεση και δεν πλήρωσε την κακή του υποδοχή. Είναι ενδεικτικό ότι οι Βέλγοι σημείωσαν 10 άσους, οι 6 από τους οποίους στο δεύτερο σετ, δημιουργώντας μεγάλα ζητήματα για τους "ερυθρόλευκους", αλλά ως εκεί.

Διακύμανση:
1ο σετ: 6-8, 10-16, 14-21, 17-25
2ο σετ: 8-7, 16-8, 21-13, 25-16
3ο σετ: 3-8, 14-16, 18-21, 22-25
4ο σετ: 8-7, 16-15, 19-21, 21-25

* Οι πόντοι της Μένεν προήλθαν από 10 άσσους, 40 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 48 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 17-25, 25-16, 22-25, 21-25

ΜΕΝΕΝ (Πέρις): Σίνεσελ 6 (2/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Βερ Έκε10 (10/21 επ, 71% υπ -33% άριστες), Γκόρσκι 2 (1/5 επ, 1 άσσος), Βινκελμίλερ 21 (17/34 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φάστελαντ 6 (2/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φολγκέιρα 4 (0/1 επ, 4 άσσοι) / Μπερνάρντο (λ, 54% υπ -38% άριστες, Βερκρουΐσε, Βαν Ντε Καβεγέ 11 (8/20 επ, 2 άσσοι,1 μπλοκ, 46% υπ - 33% άριστες), Μάντενς, Αντρίεσεν

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 17 (14/24 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πετρέας 8 (4/11 επ, 4 μπλοκ), Μπέμε 7 (4/6 επ, 3 μπλοκ), Ντρζίζγκα 2 (1/1 επ, 1μπλοκ), Αλεξίεφ 16 (15/23 επ, 1 μπλοκ, 31% υπ - 20% επίθεση), Ραουβέρντινκ 10 (9/22 επ, 1 μπλοκ, 43% υπ -29% άριστες) / Στεφάνου (λ, 45% υπ -30% άριστες), Δαρίδης, Ρουμελιωτάκης 1 (άσσος), Ζουπάνι 3 (1/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής

Ο Φερνάντο Μουνιόθ δήλωσε πως: «Είναι πολύ σημαντική νίκη σε ένα όχι και τόσο άνετο γήπεδο που είναι πολύ δύσκολο να αγωνιστείς. Ευτυχώς, όμως, κατά τη διάρκεια του αγώνα παίξαμε έξυπνα. Ξεκινήσαμε καλά, μας πίεσαν σε κάποια στιγμή, αλλά ανακτήσαμε τον έλεγχο του αγώνα και πήραμε σημαντικό προβάδισμα για να είμαστε εμείς αυτοί που θα περάσουμε στον ημιτελικό.

Ευχαριστούμε τους φίλους μας που ήρθαν σήμερα να μας υποστηρίξουν. Είναι πολύ σημαντικό σε κάθε ταξίδι να έχουμε τους οπαδούς μας και να μοιραζόμαστε με αυτούς τις νίκες».