Βόλεϊ

League Cup: Πέρασε δύσκολα από το Ζηρίνειο ο Φοίνικας Σύρου!

Ο Φοίνικας Σύρου έφυγε με σπουδαία νίκη από το Ζηρίνειο επικρατώντας 3-2 σετ της Κηφισιάς, κάνοντας έτσι σημαντικό βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του League Cup.

Το πρώτο και καθοριστικό βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του League Cup έκανε ο Φοίνικας Σύρου, καθώς το βράδυ της Παρασκευής (05/11) έφυγε με σπουδαία νίκη 3-2 σετ από το Ζηρίνειο και την έδρα της Κηφισιάς.

Σε ένα παιχνίδι με υψηλού επιπέδου βόλεϊ και αρκετές εναλλαγές στο σκοράρισμα, η ομάδα της Σύρου ήταν εκείνη που πήρε το πρώτο σετ με 25-20 με σχετική άνεση. Από τα μέσα του σετ έχτισε μια διαφορά της τάξεως των 5-6 πόντων φτάνοντας έτσι στο 1-0 σετ.

Η απάντηση δεν άργησε να έρθει από τους γηπεδούχους, οι οποίοι όχι μόνο ξεπέρασαν το αρχικό «σοκ» του χαμένου σετ, αλλά έκαναν επίδειξη δύναμης στο δεύτερο, ισοφαρίζοντας σε 1-1 με 25-16, και ενώ κάποια στιγμή προηγήθηκαν και με 10 πόντους διαφορά! Με κεκτημένη ταχύτητα, η ομάδα του Γιάννη Ορφανού κατέκτησε και το τρίτο σετ (25-17) δείχνοντας ικανή να καθαρίσει το ματς.

Οι νικητές του League Cup του 2021 όμως δεν τα παράτησαν ακόμα και όταν τα πράγματα στράβωσαν στο τέταρτο σετ και βρέθηκαν πίσω στα μισά, φτάνοντας δύσκολα στο 25-21 και στο 2-2, οδηγώντας το ματς στο τάι-μπρέικ. Εκεί, ο Φοίνικας αποδείχθηκε πιο παθιασμένος και ψύχραιμος και με ένα εντυπωσιακό 10-1 σερί πόντων στο τέλος πήρε το τάι-μπρέικ με 15-6 και παράλληλα τη νίκη με 3-2 σετ.

Ο επαναληπτικός στη Σύρο θα διεξαχθεί το Σάββατο (13/11), εκεί όπου η Κηφισιά θα χρειαστεί να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ.

Τα σετ: 20-25, 25-16, 25-17, 21-25, 6-15