Βόλεϊ

Υπέταξε την Κηφισιά και έκανε άλμα πρόκρισης προς τα ημιτελικά του League Cup ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Κηφισιά, επικρατώντας με 3-0 σετ και κάνοντας αποφασιστικό βήμα για τη πρόκριση στα ημιτελικά του League Cup.

Μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στην ημιτελική φάση του φετινού League Cup πήρε ο Ολυμπιακός, ο οποίος πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και επικράτησε 3-0 σετ (19-25, 28-30, 22-25) στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Κηφισιά.

Στο πρώτο σετ οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν πίσω στο σκορ με 10-8 και 13-11, παίρνοντας τα ηνία του αγώνα στη συνέχεια και περνώντας μπροστά με 17-15. Τράβιτσα και Ιντάλγκο ανέβασαν στροφές επιθετικά, με τον Ολυμπιακό να κάνει το 1-0, επικρατώντας με 25-19.

Στη συνέχεια η Κηφισιά έβαλε δύσκολα στην ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι και βρέθηκε να προηγείται με 23-20, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και τελικά κατέκτησαν και το δεύτερο σετ, με 30-28.

Στερν, Κουμεντάκης και Παγένκ πρωταγωνίστησαν για τους Πειραιώτες στο τρίτο σετ, με τον Ιντάλγκο να μπλοκάρει σωστά για το 23-19 και να κάνει το 24-21, πριν ο Δαλακούρας τελειώσει το ματς, δίνοντας και το τρίτο σετ στους «ερυθρόλευκους», με 25-22.

Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για την ερχόμενη Τετάρτη (7/12, 19:30) στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη».

Τα σετ: 0-3 (19-25, 28-30, 22-25)

Κηφισιά (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 18π. (13/27επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Ρουσσόπουλος 1 (1 μπλοκ), Ρικάρντο 10 (7/14επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 57%υπ., 14%αρ.), Σπηλιώτης 2 (0/2επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μαϊκόν 3 (1/5επ., 2 άσσοι), Τσάιβερς 10 (8/22επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 53%υπ., 12%αρ.) / Κοντοστάθης λ. (47%υπ., 21%αρ.).

Ολυμπιακός (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγιένκ 7π. (6/10επ., 1 άσσος), Στερν 15 (11/23επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Κουμεντάκης 8 (5/18επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 65%υπ., 30%αρ.), Τράβιτσα 7 (3/3επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Λινάρδος 5 (1/4επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Ιντάλγκο 13 (9/18επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 69%υπ., 12%αρ.) / Τζιάβρας (λ. - 64%υπ., 14%αρ.), Χανδρινός Σπ., Παπαγγελόπουλος, Δαλακούρας 1 (1/1επ.).