Βόλεϊ

«Καθάρισε» την Κομάρνο ο Ολυμπιακός και ετοιμάζεται για πρόκριση

Ένας πιο έμπειρος Ολυμπιακός νίκησε 3-1 σετ την Κομάρνο στη Σλοβακία στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ βόλεϊ ανδρών και «καπάρωσε» την πρόκριση.

Ο Ολυμπιακός νίκησε άνετα 3-1 σετ την Κομάρνο στη Σλοβακία στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ βόλεϊ ανδρών και ετοιμάζεται για την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό γύρο της κορυφαίας τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωση, ενόψει της ρεβάνς στου Ρέντη την επόμενη εβδομάδα.

Τεράστιο ματς από τον Έγκλεσκαλνς με 36 πόντους και 54% αποτελεσματικότητα. Ακολούθησε ο Μιγιαήλοβιτς με 15 και ο Παγένκ με 14 πόντους.

Για την ομάδα της Σλοβακίας, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μλίναρτσικ με 24 πόντους.

Στο τέταρτο σετ, οι Σλοβάκοι μπήκαν καλύτερα και προηγήθηκαν 8-5, όμως ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 11-11 με πρωταγωνιστή τον Έγκλεσκαλνς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 14-11 με τον Όγκουρτσακ στο σερβίς, όμως ο Δαλακούρας ισοφάρισε σε 17-17. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 23-21 με τον Παγένκ και έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Αν η ομάδα του Πειραιά προκριθεί στον τρίτο προκριματικό, θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Χέμπαρ Παζαρντζίκ-Σαχτιόρ Σολιγκόρσκ.