Βόλεϊ

Δεύτερη νίκη για ΠΑΟΚ στη Σόφια

Δεύτερη νίκη για τον ΠΑΟΚ στο τουρνουά βόλεϊ ανδρών «Memorial Velikana» της Σόφιας, αφού επικράτησε της τοπικής Λέφσκι 3-1 σετ.

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 3-1 σετ της «οικοδέσποινας» Λέφσκι στη δεύτερη μέρα του τουρνουά βόλεϊ ανδρών που διεξάγεται στη Σόφια και πήρε τη δεύτερη νίκη του στη βουλγαρική πρωτεύουσα.

Ο «Δικέφαλος» παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Βουλκίδη, Ουόλς, Ράπτη, Βαν Ντε Ντρις, Κόστα, Γιόρνα και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, απέκτησε σημαντικό προβάδισμα με 8-2 και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό για το 21-11, οπότε και έφτασε στο 25-19.

Στο δεύτερο σετ, οι «ασπρόμαυροι» απέκτησαν ξανά ένα καλό προβάδισμα λόγω του μπλοκ τους, είχανκαι 48% στην επίθεση και έφτασαν στο 21-16 και στο 25-20.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, η Λέφσκι, όμως, έφτασε στο 8-6. Ο ΠΑΟΚ είχε πολύ καλά ποσοστά στην υποδοχή (65%) και ικανοποιητικά ποσοστά στην επίθεση (50%), ωστόσο η Λεφσκι μείωσε σε 2-1.

Στο τέταρτο σετ, ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλός επιθετικά (61%) και έφτασε στο 32-30 και σοτ 3-1.