Βόλεϊ

«Άλωσε» το Τελ Αβίβ και ετοιμάζεται για πρόκριση ο Παναθηναϊκός

Ύστερα από ένα δραματικό ματς, ο Παναθηναϊκός νίκησε στο τάι μπρέικ τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ στον πρώτο αγώνα των «32» του Challenge Cup βόλεϊ ανδρών και έκανε βήμα πρόκρισης στους «16».

Ο Παναθηναϊκός νίκησε στο τάι μπρέικ 3-2 σετ τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ στον πρώτο τους αγώνα για τους "32" του Challenge Cup βόλεϊ ανδρών και ετοιμάζεται για την πρόκριση στους «16», ενόψει της ρεβάνς στο Μαρούσι την επόμενη εβδομάδα, όπου προκρίνεται σίγουρα με νίκη με οποιοδήποτε σκορ.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πήρε πολύ εύκολα το πρώτο σετ, όμως, στη συνέχεια, αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην υποδοχή. Στο πέμπτο σετ, η ψυχραιμία των αθλητών των «πράσινων» έφερε τη νίκη.

Στον επαναληπτικό της επόμενης Τετάρτης, ο Παναθηναϊκός θέλει νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να προκριθεί. Το «τριφύλλι», αν χάσει 3-2 σετ, τότε θα διεκδικήσει την πρόκριση στο «χρυσό» σετ. Αν η Μακάμπι πάρει τη νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, τότε θα προκριθεί αυτή.

Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στο μπλοκ και είχε πρώτο σκόρερ τον Ανδρεόπουλο με 17 πόντους και εντυπωσιακό ποσοστό στην υποδοχή. Ο Ντε Ντρις πρόσθεσε 16 πόντους, ενώ ο Ρανγκέλ είχε 14.

Για τη Μακάμπι, 22 πόντους είχε ο Ένσινγκ και 18 ο Φόγερ.

Στο τάι μπρέικ, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 5-3 μετά από λάθος επίθεση του Ένσινγκ. Οι Ισραηλινοί ισοφάρισαν 6-6 με τον Φόγερ και πλέον οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο, πόντο μέχρι ο Παναθηναϊκός να προηγηθεί 9-7 με μπλοκ του Ρανγκέλ. Οι «πράσινοι» έλεγχαν το ματς, αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 11-13 μετά από λάθος του Ντε Ντρις. Οι Ανδρεόπουλος και Ντε Ντρις έδωσαν το σετ τελικά στον Παναθηναϊκό.

Τα σετ: 13-25, 25-19, 18-25, 25-18, 11-15