Βόλεϊ

Νίκησε στη Δανία και πήρε προβάδισμα πρόκρισης ο ΠΑΟΚ

Χωρίς να αντιμετωπίσει μεγάλη δυσκολία, ο αποφασιστικός ΠΑΟΚ επικράτησε (3-0 σετ) της Μίντλεφαρτ μέσα στη Δανία και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στους «32» του Challenge Cup.

Μια ανάσα μακριά από την πρόκριση στους «32» του Challenge Cup βρίσκεται ο ΠΑΟΚ, αφού οι Θεσσαλονικείς πανηγύρισαν σπουδαία εκτός έδρας (3-0 σετ) νίκη μέσα στη Δανία εις βάρος της Μίντλεφαρτ και πήραν το πάνω χέρι!

Στο πρώτο σετ, οι Δανοί έχοντας το πλεονέκτημα της έδρας μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα, 8-6. Στη συνέχεια, ο αγωνιστικά ανώτερος ΠΑΟΚ, επέβαλλε τον ρυθμό του, και έχοντας Γιούντρις και Τζιουμάκα σε σταθερά καλή κατάσταση στην επίθεση, ανέτρεψε το σκορ, 13-16. Στους τελευταίους πόντους οι γηπεδούχοι μείωσαν, 20-21, ωστόσο οι «ασπρόμαυροι» διατήρησαν την ψυχραιμία τους και έκαναν με 22-25, το 0-1 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ, ισορροπημένη ήταν η εικόνα στους πρώτους πόντους, με τη Μίντλεφαρτ να κρατά ένα μικρό προβάδισμα, 8-7. Ο «δικέφαλος του βορρά», έχοντας τον Κουμεντάκη σταθερά καλό επιθετικά, ανέτρεψε και πάλι το σκορ, παίρνοντας το προβάδισμα, 15-16. Με «όπλο» του το μπλοκ, ο ΠΑΟΚ αύξησε το προβάδισμα του σε κομβικό σημείο, 17-21, ενώ στην συνέχεια με 19-25, έκανε το 0-2 στα σετ.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε «φουριόζος» και με διάθεση να τελειώσει τον αγώνα. Παίζοντας βόλεϊ υψηλού επιπέδου, οι «ασπρόμαυροι» πήραν από νωρίς το προβάδισμα, 8-16. Η απόδοση των παικτών του Καλμαζίδη δεν έπεσε σε κανένα σημείο του σετ, με τους Θεσσαλονικείς να κάνουν με 16-25 το 0-3, αποτέλεσμα το οποίο του δίνει τον τίτλο του φαβορί για την πρόκριση.