Βόλεϊ

Θρυλική πρόκριση στη Λευκορωσία και αγκαλιά με τη συμμετοχή στο Champions League ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-0 σετ της Μιντσάνκα Μινσκ στη Λευκορωσία, προκρίθηκε στον γ’ προκριματικό γύρο του Champions League και βρίσκεται μια ανάσα από τους ομίλους!

Ένα βήμα μακριά από την παρθενική συμμετοχή του στους ομίλους του Champions League Γυναικών βρίσκεται ο Ολυμπιακός, με τις Πειριαώτισσες να παίρνουν σπουδαίο διπλό (3-0 σετ) στην Λευκορωσία κόντρα στη Μιντσάνκα Μινσκ και σε συνδυασμό με τη νίκη (3-2) στο πρώτο ματς στου Ρέντη, να εξασφαλίζουν την πρόκριση στον γ’ προκριματικό γύρο!

Η ελληνική ομάδα που είδε την απίθανη Κουβανή Βίλμα Σάλας να κάνει επιθετικά όργια με 23 πόντους, καλείται πλέον να αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση τη ZOK UB (Σερβία), με το πρώτο ματς την Τετάρτη 27 Οκτωβρίου.

Στο πρώτο σετ οι παίκτριες του Κουτίνιο ξεκίνησα δυναμικά (4-8), όμως οι γηπεδούχους μάζεψαν γρήγορα τη διαφορά (7-8). Ένα ξέσπασμα ήταν αρκετό για να κάνει ο Ολυμπιακός το 12-19 και ουσιαστικά να κλειδώσει το 1-0 (19-25).

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν με το πόδι στο γκάζι και στο δεύτερο σετ, με το αρχικό 4-8 να μετατρέπεται γρήγορα σε 12-17. Παρόλα αυτά η Μιντσάνκα αντέδρασε, ισοφάρισε σε 17-17 και εκ νέου σε 22-22. Κάπου εκεί όμως η Σάλας με τρεις σερί πόντους έκανε το 2-0 (22-25) και έβαλε τις βάσεις για τη μεγάλη πρόκριση.

Στο τρίτο σετ η ελληνική ομάδα έκανε ότι και στα πρώτα δύο, αποκτώντας γρήγορα ένα +5 (2-7). Αυτό δεν φάνηκε να επηρεάζει τις γηπεδούχες που πέρασαν μπροστά (8-7). Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα ξανά (8-10) και το ματς πήγαινε πάνω κάτω με αυτή τη διαφορά μέχρι το 21-23. Εκεί, οι Πειραιώτισσες άντεξαν στην πίεση και πήραν το ματς (22-25).

Τα σετ: 3-0 σε 1.17. 19-25 (24’), 22-25 (25’), 22-25 (28’).