Βόλεϊ

Απίθανος Μίλωνας ταπείνωσε στη Νέα Σμύρνη τον κουρασμένο Ολυμπιακό!

Ζει το όνειρο του ο Μίλωνας! Η ομάδα της Νέας Σμύρνης πραγματοποίησε τρομερή εμφάνιση απέναντι στον κουρασμένο ο Ολυμπιακό τον οποίο και νίκησε 3-0 σετ για την 9η αγωνιστική της Volley League!

Μίλωνας με ευρωπαϊκή αύρα ταπείνωσε τον κουρασμένο Ολυμπιακό στη Νέα Σμύρνη! Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την έδρα της αλλά και τον φορτισμένο από τα πολλά ματς πρωταθλητή Ελλάδας και μετά από φανταστική εμφάνιση τον νίκησε 3-0 σετ στο κατάμεστο «Κροίσος Πέρσης» για την 9η αγωνιστική της Volley League!

Μόνος του στην 3η θέση πλέον ο Μίλωνας, ο οποίος βρίσκεται στο -5 από τον Παναθηναϊκό και στο +2 από τον τέταρτο ΠΑΟΚ που έκανε το καθήκον του απέναντι στον Φοίνικα Σύρου επικρατώντας 3-0 σετ στο «Παλατάκι»!

Στο «Κροίσος Πέρσης» λοιπόν, ο Μίλωνας δεν επηρεάστηκε από το προβάδισμα του Ολυμπιακού στην αρχή του ματς και αφού το ανέτρεψε έφτασε στο +5 (11-6). Οι γηπεδούχοι, έβγαλαν ποιότητα στο παιχνίδι τους με τον ακούραστο Μπόγιαν Γιορντάνοφ να ηγείται στο επιθετικό κομμάτι και να βοηθά την ομάδα του Σάκη Ψάρρα να φτάσει αρχικά στο +7 και στη μεγαλύτερη διαφορά του πρώτου σετ, που ήταν αυτή των οκτώ πόντων, φτάνοντας στο 1-0 (25-17).

Παρόμοια η εικόνα και στο δεύτερο σετ, με το παιχνίδι ωστόσο να είναι πιο κλειστό και τον Ολυμπιακό να αναλώνεται σε αρκετά λάθη τα οποία έδωσαν το δικαίωμα στον Μίλωνα να φτάσει ξανά στο +4 ( 11-7). Οι γηπεδούχοι είχαν «φτερά» στα πόδια και έκοβαν οποιαδήποτε επίθεση των Πειραιωτών οι οποίοι άδειασαν από ιδέες και δυνάμεις χάνοντας και το δεύτερο σετ με 25-18.

Με την ψυχολογία του Μίλωνα να έχει φτάσει στα ύψη, το τριτο σετ κύλησε σε τρελό ρυθμό με τους γηπεδούχους να «χτυπούν» από το σερβίς και να δικαιώνονται με το σκορ να έρχεται ξανά στο +5 (12-7). Αυτή η διαφορά έφτασε μέχρι και το -3, με τον Ολυμπιακό να αναζητά αντίδραση την οποία δεν βρήκε ποτέ και το σύνολο του Σάκη Ψάρρα να ολοκληρώνει τον θρίαμβο με 25-21, για το τελικό 3-0!

Τα σετ (3-0 σε 1.09): 25-17, 25-18, 25-21