Βόλεϊ

Πήρε το «θρίλερ» με Μίλωνα ο Φοίνικας και παρέμεινε αήττητος

Έστω και στο τάι μπρέικ, ο Φοίνικας νίκησε 3-2 σετ τον Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη για τη δεύτερη αγωνιστική της Volley League και έφτασε τις δύο νίκες στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε 3-2 σετ τον Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη για τη δεύτερη αγωνιστική της Volley League και διατήρησε το αήττητο, ανεβαίνοντας στη δεύτερη θέση και αφήνοντας τους «μαυροπράσινους» στην τρίτη θέση με τέσσερις βαθμούς.

Ο Φοίνικας προηγήθηκε 2-0 σετ, αλλά από το τρίτο σετ έκανε πολλά λάθη και ο Μίλωνας με την είσοδο του Μούχλια βελτίωσε την υποδοχή του, μπήκε στον αγώνα και ισοφάρισε σε 2-2 σετ. Ο Φοίνικας επικράτησε με δυσκολία στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ, ο Μίλωνας έκανε ένα ακόμα εντυπωσιακό σερί με 4-0 και προηγήθηκε 8-4 και 9-6. Ο Φοίνικας απάντησε με τον Μιτσάλοβιτς και μείωσε σε 9-7 και με τρία διαδοχικά μπλοκ έκανε συνολικό σερί 5-0 και προηγήθηκε 11-9.

Ο Σπυριούνης πάλεψε για τον Μίλωνα, αλλά ο Μιτσάλοβιτς με μπλοκ και ο Τζούριτς με επίθεση τελείωσαν το σετ 15-12.