Βόλεϊ

Αποκλείστηκε αμαχητί ο ΠΑΟΚ

Ένας κακός ΠΑΟΚ έχασε 1-3 σετ από την Μπαστάρδο και στην Πορτογαλία και έμεινε εκτός των προημιτελικών του Challenge Cup βόλεϊ των ανδρών.

Ο ΠΑΟΚ έχασε 1-3 σετ από την Μπαστάρδο στην Πορτογαλία στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα για τους «16» του Challenge Cup βόλεϊ ανδρών και, σε συνδυασμό με την ήττα με το ίδιο σκορ στη Θεσσαλονίκη την περασμένη εβδομάδα, έμεινε εκτός των προημιτελικών της διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να βρει τις λύσεις σε επίθεση και μπλοκ στο πρώτο σετ και να προηγηθεί.
Στο δεύτερο και τρίτο σετ, όμως, ο «Δικέφαλος» εμφάνισε κακή εικόνα και τα έχασε αμφότερα, αλλά ταυτόχρονα και την πρόκριση.

Έτσι, στο τέταρτο σετ ο Γιάννης Καλμαζίδης παρέταξε την αναπληρωματική ομάδα και ο ΠΑΟΚ δεν ακολούθησε ποτέ το ρυθμό των Πορτογάλων.

Τα σετ: 22-25, 25-15, 25-18, 25-19

ΜΠΑΣΤΑΡΔΟ (Ζοάο Κοέλιο): Μπερμπούδεζ Ναρβάεζ 25π. (20/32, 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Νέβες, Καρντόσο 11 (7/19επ., 4 άσσοι, 55%υπ., 45%αρ.), Γκονζάλβες 15 (14/24/επ., 36%υπ΄., 14%αρ.), Γκούνθορ 12 (4/8, 3 μπλοκ, 1 άσσος) / Ντελ Βάλε Βιλαλόμπος λ. (84%υπ., 48%αρ.), Βελάσκες Εσκαλάντε 1 (1 άσσος), Γκόμεζ 3 (3/3επ.), Κούνχα 1 (1/2π.)

ΠΑΟΚ (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 5 (4/7επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 7 (4/6επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ουόλς 1 (1/2επ.), Κουμεντάκης 2 (2/18επ., 59%υπ., 37%αρ.), Κουκλίνσκι 8 (8/15επ., 43%υπ., 29%αρ.), Ούντρις 15 (14/22επ., 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ. - 88%υπ., 63%αρ.), Τζιουμάκας 3 (2/3επ., 1 μπλοκ, 42%υπ., 42%αρ.), Τερζής, Σωτηρίου 2 (1/4επ., 1 μπλοκ, 58%υπ., 25%αρ.), Γάτσης 2 (2/4επ.), Τακουρίδης 3 (2/3επ., 1 μπλοκ), Μπουράκης (λ), Μπούτος 5 (4/10επ., 1 μπλοκ)