Βόλεϊ

Έσπασε το αήττητο του Άρη ο αποφασιστικός Ολυμπιακός

Μπορεί μέχρι τώρα ο Άρης να είχε το 9/9, ωστόσο ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 3-0 σετ στου Ρέντη και έπιασε, έστω και προσωρινά, κορυφή στη Volley League Γυναικών.

Αγώνα με... ένα πρωταγωνιστικό ρόλο έδωσαν στο κλειστό του Ρέντη Ολυμπιακός και Άρης για την 10η αγωνιστική της Volley League Γυναικών, με τις παίκτριες του Κάρλο Παρίζι να κυριαρχούν και να φτάνουν στην εύκολη νίκη με 3-0 σετ.

Έτσι οι Πειραιώτισσες όχι μόνο ανέβηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας, περιμένοντας να δουν τι θα γίνει στο ΑΕΚ-Παναθηναϊκός που ξεκινά στις 18:45, αλλά έσπασαν και το αήττητο των «κίτρινων» μετά από εννέα συνεχόμενα σερί θετικά αποτελέσματα.

Στο πρώτο σετ οι Θεσσαλονικιές μπήκαν δυναμικά και πήραν από νωρίς προβάδισμα (10-14), όμως οι γηπεδούχες το γύρισαν και έκαναν το 1-0 (25-23) με τεράστια ψυχραιμία. Η καλή εικόνα συνεχίστηκε στο δεύτερο σετ για τον Ολυμπιακό στο δεύτερο σε το οποίο κατέκτησε με σχετική ευκολία για το 2-0 (24-15). Στο τρίτο και τελευταίο σετ ο Άρης το πάλεψε, όμως οι «ερυθρόλευκες» ήταν ανώτερες και έκαναν το 3-0 (25-23).

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-14, 25-23) σε 76'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 6 (6/12 επ.), Εμμανουηλίδου 7 (4/7 επ., 3 μπλοκ), Σάλας 14 (11/23 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 33% άριστες), Χριστοδούλου 3 (1/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 14 (13/31 επ., 1 άσσος), Γενιτσαρίδη 9 (8/24 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. - 33% άριστες) / Κακουράτου (λ, 59% υπ. - 47% άριστες).

ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Λάππα, Μερκάρδο 22 (19/43 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Δρακουλίδου 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σουάν 6 (5/17 επ., 1 μπλοκ, 27% υπ. - 0% άριστες), Έβανς 13 (11/26 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ. - 30% άριστες) / Πετρινόλη (λ, 30% υπ. - 13% άριστες), Τάνη, Μυλωνά, Μπαλογιάννη.