Βόλεϊ

Υπέταξε τον Άρη στο ντέρμπι της αγωνιστικής ο Ολυμπιακός

Αγχωτική αλλά καθαρή νίκη κόντρα στον Άρη πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού με 3-1 στο Ρέντη για την 7η αγωνιστική της Women Volley League.

Σε ένα ντέρμπι με όλη τη σημασία της λέξης η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού επικράτησε με 3-1 σετ του Άρη στο κλειστό γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη πραγματοποιώντας την 5η διαδοχική του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Κορυφαίες για την ομάδα του Λορέντσο Μιτσέλι, η Βίλμα Σάλας και η Tζάαλι Γουίντερς.

1ο σετ
Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν δυναμικά στο πρώτο σετ και πήραν γρήγορο προβάδισμα 6 πόντων (12-6) με πρωταγωνίστρια την Γουίντερς. Στη συνέχεια, το σερβίς των γηπεδούχων βελτιώθηκε αισθητά και δημιούργησε προβλήματα στην ομάδα του Άρη με την Κούμπουρα να πετυχαίνει αρκετούς πόντους. Η διαφορά έφτασε στο +8 (20-12) και το σετ ολοκληρώθηκε με το μπλοκ άουτ που πήρε η Σάλας με 25-18.

2ο σετ
Οι παίκτριες του Άρη στο 2ο σετ μεταμορφώθηκαν και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με την εξαιρετική Κενυάτισσα, Σάρον Τσεμπτσούμπα να δίνει ρεσιτάλ πάνω από το φιλέ για το γρήγορο +4. Οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν τη διαφορά ωστόσο οι παίκτριες της Έφης Κώστα, έδωσαν τα πάντα και δεν λύγισαν στην πίεση και πήραν το σετ με 25-23 φέρνοντας το ματς στα ίσια.

3ο σετ
Το σκηνικό ήταν παρόμοιο στο 3ο σετ με τον Άρη να παίρνει προβάδισμα και πάλι με 5 πόντους αλλά οι... προετοιμασμένες παίκτριες του Ολυμπιακού δεν «ίδρωσαν» και μετέτρεψαν το -6 σε +3 με τα μπλοκ της Σάλας και κατέληξαν να παίρνουν το σετ με 25-22.

4ο σετ
Το 4ο σετ μετατράπηκε σε παράσταση για έναν ρόλο για τον Ολυμπιακό που ήταν καταιγιστικός και βρέθηκε να προηγείται με 9 πόντους διαφορά (11-2). Το σετ έμοιαζε να έχει κριθεί και το +10 ήρθε στα μέσα του σετ (16-6).
Η δουλειά τελείωσε με την Γουίντερς και την Κούμπουρα να πετυχαίνουν τους τελευταίους πόντους των «ερυθρολεύκων» που έκαναν το 25-11 και πανηγύρισαν την 5η διαδοχική τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα σετ: 25-18, 23-25, 25-22, 25-11

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 54 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 4 άσσους, 48 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Ολυμπιακός (Λορένζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 8 (6/15 επ., 2 μπλοκ), Γουίντερς 11 (10/31 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ.-44% άριστες), Όλμπρεχτ 7 (6/15 επ., 1 μπλοκ), Σάλας 18 (14/31 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ, 73% υπ.-45% άριστες) Κούμπουρα 24 (17/48 επ., 7 άσσοι), Χριστοδούλου 3 (1/2 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), / Κοσμά (λ, 36% υπ.-23% άριστες).

Άρης (Γιάννης Τσαϊρέλης): Τάνη 1 (0/3 επ., 1 άσσο), Απλαδά 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Τσούμπα 20 (19/62 επ., 1 άσσο), Σίλβα 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ), Μοντάνο 6 (5/10 επ., 1 άσσο, 28% υπ.-20% άριστες), Ρόμπινσον 14 (12/27 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 21% υπ.-11% άριστες) / Θεοδοσίου (λ, 60% υπ.-24% άριστες), Καμπούρη (λ), Πιτσιγκώνη Κεραμιτσοπούλου 1 (1/4 επ.), Αποστολίδου, Νταφοπούλου 1 (1 μπλοκ), Σαλαγκούδη.