Βόλεϊ

Πήρε μεγάλη νίκη με Αρκάς και ελπίζει για ημιτελικά ο Ολυμπιακός!

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι, ο Ολυμπιακός νίκησε 3-2 σετ την Αρκάς στο «Μελίνα Μερκούρη» στον πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό του CEV Cup βόλεϊ ανδρών και πάει για την υπέρβαση στην Τουρκία.

Μπορεί την πρόκριση κόντρα στη σπουδαία Αρκάς ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 3-2 σετ στου Ρέντη την τουρκική ομάδα στον πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό του CEV Cup βόλεϊ ανδρών και στη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας στην Τουρκία χρειάζονται ή νίκη με οποιοδήποτε σκορ ή στη χειρότερη ήττα με το ίδιο σκορ, ώστε να διεκδικήσουν την πρόκριση στα ημιτελικά στο «χρυσό» σετ.

Πραγματικό ρεσιτάλ έδωσε ο Ντράγκαν Τράβιτσα. Αν, μάλιστα, οι «ερυθρόλευκοι» δεν έχαναν 22 σερβίς και ήταν πιο προσεκτικοί στο τέταρτο σετ, ίσως να νικούσαν πιο άνετα.

Ο Ολυμπιακός είχε αποτελεσματικότητα επίθεσης 53% έναντι 43% της Αρκάς. Ο Ιντάλγκο κι ο Στερν ήταν οι κορυφαίοι του Ολυμπιακού, ενώ ο Κουμεντάκης πιέστηκε πολύ στην υποδοχή. Πολύ καλή και η «παρθενική» εμφάνιση του Καρασαββίδη.

Από την Αρκάς, κορυφαίος ήταν ο Γκρόζερ με 28 πόντους, ενώ του συμπαραστάθηκε ο Σούμπασι με 10 πόντους.

Με τα σερβίς του Στερν και του Ιντάλγκο ο Ολυμπιακός έφτασε στο 5-1 στο τάι μπρέικ κι ουσιαστικά ο αγώνας κριθηκε. Ο Κολομβιανός ήταν ασταμάτητος και, με δική του επίθεση και δικό του άσσο, έγινε το 15-7 και το 3-2 σετ.