Βόλεϊ

Εκτός ευρωπαϊκής συνέχειας ο Ολυμπιακός

Η Πόρτο εκμεταλλεύτηκε το 3-0 του πρώτου ματς στην έδρας, πήρε τα δύο σετ που έψαχνε από τον Ολυμπιακό στου Ρέντη και άφησε τις «ερυθρόλευκες» εκτός CEV Cup.

Μπορεί ο Ολυμπιακός να κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια ώστε να πάρει καθαρή νίκη (με 3-0 ή 3-1) και να στείλει το ματς στο χρυσό σετ, όμως η Πόρτο αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, ισοφάρισε 2-2 σετ τις Πειραιώτισσες στου Ρέντη και σε συνδυασμό με το 3-0 της Πορτογαλίας, πανηγυρίζει.

Έτσι η ελληνική ομάδα, στο ντεμπούτο του Κάρλο Παρίζι στον πάγκο της, αποχαιρέτησε την διοργάνωση του CEV Cup και το ευρωπαϊκό της ταξίδι τελείωσε άδοξα, ενώ στο τάιμ μπρέικ που όμως δεν είχε καμία σημασία, ήταν καλύτερος και πήρε τη νίκη με 3-2 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 8 (2/7 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 11 (7/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σάλας 22 (21/37 επ., 1 άσσος, 57% υπ. - 38% άριστες), Χριστοδούλου 4 (3/4 επ., 1 άσσος), Χίπε 24 (23/51 επ., 1 άσσος), Γενιτσαρίδη 16 (11/29 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 52% υπ. - 24% άριστες)/ Κακουράτου (λ, 69% υπ. - 46% άριστες), Μιλεντίγιεβιτς 4 (4/5 επ., 50% υπ. - 25% άριστες), Κελεσίδη, Ξανθοπούλου 1 (1 μπλοκ), Τοτσίδου.

ΠΟΡΤΟ (Κάρλο Καρένο): Βίλβερτ 12 (8/15 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κούτο 4 (3/5 επ., 1 άσσος), Οάγια 8 (7/15 επ., 1 μπλοκ, 12% υπ. - 0% άριστες), Ίσις Ντα Σίλβα 15 (8/14 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Λεπέστερ 9 (7/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 50% άριστες), Κολόμπο 24 (19/50 επ., 5 μπλοκ) / Ρεσέντε (λ, 55% υπ. - 32% άριστες), Ντέλσιν, Μαριάνο, Ριμπέιρο 9 (5/11 επ., 4 μπλοκ, 36% υπ. - 32% άριστες), Σόουζα, Κονσεϊσάο.