Βόλεϊ

«Σφράγισε» την πρόκριση στους «16» του Challenge Cup με περίπατο κόντρα στην Κάουνας ο Ολυμπιακός

Επιβλητικός στου Ρέντη ο Ολυμπιακός, διέλυσε με 3-0 σετ (25-10, 25-7, 25-13) την Κάουνας και προκρίθηκε πανηγυρικά στη φάση των «16» του φετινού Challenge Cup!

Θριάμβευσε και στη δεύτερη αναμέτρησή της με την Κάουνας, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στους «16» του φετινού Challenge Cup η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού!

Μετά την άνετη νίκη τους με 3-0 σετ στη Λιθουανία, οι «ερυθρόλευκες» κυριάρχησαν και στου Ρέντη, επικρατώντας ξανά με 3-0 (25-10, 25-7, 25-13), μην αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης στις αντιπάλους τους, βγάζοντας αντίδραση μετά την ήττα τους στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, το περασμένο Σάββατο (11/11).

Το εμπόδιο της Κάουνας αποδείχθηκε χαμηλό για την ομάδα του Πειραιά, με τον Μιτσέλι να ξεκουράζει τις βασικές του, κάνοντας μπόλικο ροτέισον. Στο πρώτο σετ και μετά το αρχικό 6-6, ο Ολυμπιακός «γκάζωσε» και τελικά έκανε το 1-0 με 25-10, ενώ η εικόνα το αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο σετ, το οποίο οι γηπεδούχες κατέκτησαν ακόμα ευκολότερα, με 25-7! Έχοντας εξασφαλίσει την πρόκριση, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε και στο τρίτο σετ, το οποίο πήρε με 25-13.

Στην επόμενη φάση, ο Ολυμπιακός θα έχει σαφώς δυσκολότερο έργο, αφού κατά πάσα πιθανότητα θα τεθεί αντιμέτωπος με την ιταλική Νοβάρα, η οποία επικράτησε με 3-0 σετ στην πρώτη αναμέτρησή της με τη νορβηγική Ράνταμπεργκ.

Τα σετ: 25-10, 25-7, 25-13