Βόλεϊ

Άνετη πρόκριση για Ολυμπιακό με νέα νίκη επί της Μλάντοστ

Με περισσή άνεση, ο Ολυμπιακός «καθάρισε» 3-0 σετ τη Μλάντοστ Μπρσκο στου Ρέντη και προκρίθηκε στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ βόλεϊ ανδρών.

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-0 τη Μλάντοστ Μπρσκο στο «Μελίνα Μερκούρη», "σφραγίζοντας" έτσι την πρόκριση στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ βόλεί ανδρών. Οι "ερυθρόλευκοι", όπως δείχνει και το τελικό σκορ, δεν δυσκολεύτηκαν απέναντι στην ομάδα της Βοσνίας, καταφέρνοντας να επικρατήσουν και πάλι με το ίδιο σκορ του πρωτου ματς.

Ο Ολυμπιακός στον δεύτερο προκριματικό γύρο θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Ρίκερ Κομαρνό-Χόλντινγκ Γκρατς.

Οι Πειραιώτες είχαν πάνω από 50% αποτελεσματικότητα στην επίθεση, ενώ πίεσαν ξανά την αντίπαλη υποδοχή.

Πρώτος σκόρερ του ματς ήταν ο Έγκλεσκαλνς με 12 πόντους. Από 11 πρόσθεσαν Παγένκ και Πέριτς.

Με άσο του Έγκλεσκαλνς, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 9-3 στο πρώτο σετ. Οι πρωταθλητές Ελλάδος συνέχισαν να είναι πιεστικοί από το σερβίς, με τη Μλάντοστ να μειώνει σε 13-9.
Με τον Ζουπάνη στο σερβίς, ο Ολυμπιακός κατάφερε να δημιουργήσει σερί για το 18-10 με τον Πέριτς και έφτασε στο 1-0.

Στο δεύτερο σετ, η Μλάντοστ εμφανίστηκε πιο ανταγωνιστική. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 10-7 με τον Πέριτς, αλλά ο Κίσιτς από το σερβίς δημιούργησε πολλά προβλήματα στην «ερυθρόλευκη» υποδοχή. Έτσι, οι Βόσνιοι προηγήθηκαν 12-10 με μπλοκ του Μίρκοβιτς, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 14-14 με τον Έγκλεσκαλνς. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να φτιάχνει σερί από το σερβίς και έφτασε στο 2-0 με τον Έγκλεσκαλνς.

Με την πρόκριση να έχει κριθεί, ο Ολυμπιακός δε ζορίστηκε στο τρίτο σετ και πήρε νωρίς το προβάδισμα, φτάνοντας τελικά στο 3-0.

Τα σετ: 25-16, 25-21, 25-17