Βόλεϊ

Λύγισε στο tie-break από τη Νοβάρα και πάει στην Ιταλία για μια επική ανατροπή ο Ολυμπιακός

Την εντός έδρας ήττα με 3-2 σετ (20-25, 25-23, 23-25, 25-22, 6-15) γνώρισε από τη Νοβάρα ο Ολυμπιακός, στην πρώτη συνάντηση των δύο ομάδων για τη φάση των 16 του φετινού Challenge Cup.

Το πάλεψε, αλλά τελικά λύγισε κόντρα στην πολύ ισχυρή Νοβάρα ο Ολυμπιακός.

Οι «ερυθρόλευκες» ηττήθηκαν με 3-2 σετ (20-25, 25-23, 23-25, 25-22, 6-15) στο «Μελίνα Μερκούρη» από την ιταλική ομάδα, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τη φάση των «16» του φετινού Challenge Cup, αποτέλεσμα που δυσκολεύει πολύ την υπόθεση πρόκριση, αφού πλέον για να περάσουν στα προημιτελικά θα χρειαστεί να επικρατήσουν με 3-0 ή 3-1, στην εκτός έδρας ρεβάνς που θα διεξαχθεί στις 6 Δεκεμβρίου.

Η ομάδα του Μοντσέλι κοίταξε στα μάτια την αντίπαλό της, βρίσκοντας απαντήσεις και τις δύο φορές που βρέθηκε πίσω στα σετ, όμως λύγισε στο tie-break, στο οποίο οι φιλοξενούμενες ήταν ανώτερες επικρατώντας με 15-6.

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, βάζοντας την ομάδα τους στη «θέση του οδηγού» αρχικά με 6-3 και στη συνέχεια με 11-7, προβάδισμα το οποίο κατάφεραν να διατηρήσουν μέχρι και το 16-20. Σε εκείνο το σημείο του αγώνα οι «ερυθρόλευκες» πλησίασαν στο 18-20, αλλά πήραν μόλις δύο από τους επτά τελευταίους πόντους του σετ, το οποίο έχασαν με 25-20.Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 3-1, αλλά τη Νοβάρα να αντιδρά και να περνά μπροστά με 6-5. Στη συνέχεια οι γηπεδούχες δεν επέτρεψαν στις αντιπάλους της να ξεφύγουν με διαφορά μεγαλύτερη των τριών πόντων, μέχρι το 17-20. Τότε, οι «ερυθρόλευκες» έτρεξαν σερί 5-2, ισοφαρίζοντας σε 22-22, πριν τελικά καταφέρουν να κάνουν το 1-1 στα σετ, επικρατώντας με 25-23.

Με ανεβασμένη ψυχολογία στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-3 και έφτασε να βρίσκεται μπροστά ακόμα και με +5 (13-8), ωστόσο στη συνέχεια η Νοβάρα βρήκε ρυθμό στην επίθεσή της, ισοφαρίζοντας σε 20-20 και τελικά φτάνοντας στο υπέρ της 25-23.

Το μεγάλο ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο σετ, με τον Ολυμπιακό να μπαίνει ξανά πιο δυναμικά από την αντίπαλό του (7-4 και 10-7), όμως στη συνέχεια πήραν μόνο έναν από τους έξι επόμενους πόντους, μένοντας πίσω με 12-16. Όμως, στην «τελική ευθεία» του σετ η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι βρήκε τα ψυχικά αποθέματα για να κάνει μία ακόμα ανατροπή, ισοφαρίζοντας σε 2-2 τα σετ με το υπέρ της 25-22. Ωστόσο, στο καθοριστικό tie-break οι φιλοξενούμενες ήταν σαφώς ανώτερες, επικρατώντας με 15-6 και κάνοντας αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στα προημητελικά του φετινού Challenge Cup.

Τα σετ: 20-25, 25-23, 23-25, 25-22, 6-15