Βόλεϊ

Πειστική «απάντηση» και άμεση επιστροφή στις νίκες για Ολυμπιακό!

Με μια εξαιρετική εμφάνιση, ο Ολυμπιακός δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον ΟΦΗ και πήρε τη νίκη 3-0 σετ στο «Μελίνα Μερκούρη», επιστρέφοντας έτσι στις νίκες μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό.

Μία εβδομάδα μετά την εντός έδρας ήττα στο «ντέρμπι αιωνίων» από τον Παναθηναϊκό (1-3 σετ), ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες και τις εντυπωσιακές εμφανίσεις κόντρα στον ΟΦΗ, με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν με χαρακτηριστική άνεση 3-0 σετ (25-17, 25-21, 25-17) στο «Μελίνα Μερκούρη» για την 8η αγωνιστική της Volley League.

Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Κρητικούς, κυριαρχώντας από την αρχή της αναμέτρησης. Οι Πειραιώτες μπήκαν με εκκωφαντικό τρόπο στο πρώτο σετ, κερδίζοντας και τους 12 πρώτους πόντους του αγώνα! Στο τέλος τέλος όμως επέτρεψαν στους παίκτες του ΟΦΗ να μαζέψουν κάπως τη διαφορά, κλείνοντας τελικώς το πρώτο σετ με 25-17.

Με κεκτημένη ταχύτητα από το καλό φινάλε του πρώτου σετ, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση με αποτέλεσμα να προηγηθούν 8-7. Σε εκείνο το σημείο, ο Ολυμπιακός βελτίωσε το μπλοκ του, παίρνοντας το προβάδισμα το οποίο και διατήρησε μέχρι τέλους για το 21-17.

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά από την αρχή «χτίζοντας» μια διαφορά της τάξεως των 5-6 πόντων (11-5). Με πόντους των Ανδρεάδη και Μιχαΐλοβιτς οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν τη διαφορά μέχρι και τους δέκα πόντους, κατακτώντας με χαρακτηριστική άνεση 25-17 και το τρίτο σετ.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Μιχαΐλοβιτς (14 πόντοι), Έγκλσκαλνς (10 πόντοι) και Δαλακούρας (7 πόντοι), ενώ για τον ΟΦΗ ξεχώρισε ο Πορτορικανός ακραίος, Πελεγκρίν Βάργκας με 17 πόντους.