Βόλεϊ

Ολυμπιακός αποφασισμένος για πρωτάθλημα, κόλλησε στον τοίχο τον Παναθηναϊκό!

Έβγαλε... άσους από το μανίκι ο Ολυμπιακός! Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν πάρτι στου Ρέντη με 15-0 επιτυχημένα σερβίς, επικράτησαν 3-0 του Παναθηναϊκού και απέχουν μια νίκη από τον τίτλο!

Πλησιάζει στο... σερβίρισμα του τίτλου ο Ολυμπιακός! Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καταιγιστικοί στο κλειστό γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» απέναντι στον, κακό, Παναθηναϊκό και με όπλο το απροσπέλαστο σερβίς τους επικράτησαν 3-0 σετ στον δεύτερο τελικό της Volley League, απέχοντας πλέον μια νίκη από το 32ο τους πρωτάθλημα!

Βραδιά-μνημείο για τον Ολυμπιακό, καθώς είχε 15 άσους στο ματς, εκ των οποίων οι 12 μέχρι τα μέσα του δεύτερου σετ, την στιγμή που ο Παναθηναϊκός δεν βρήκε ούτε έναν πόντο από το σερβίς του!

Νίκη-ανάσα ζητούν οι «πράσινοι» την Πέμπτη (18/4) στο Μετς, προκειμένου να μην χάσουν αμαχητί τον τίτλο, από τον ανώτερο και στους δυο τελικούς, Ολυμπιακό!

To ματς:

Ισορροπημένο το ματς στο πρώτο σετ με τον Παναθηναϊκό να έχει τραγικά ποσοστά στο σερβίς και να δίνει εύκολους πόντους στον Ολυμπιακό. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο έβρισκαν απαντήσεις και στο μπλοκ με τον Γκουσταβάο να κυριαρχεί στο φιλέ και να φέρνει την ομάδα του για πρώτη φορά στο +3 (8-5).

Η κάκιστη εικόνα του Παναθηναϊκού πίσω από τη γραμμή συνεχίστηκε, αλλά οι «πράσινοι» ισοφάρισαν άμεσα σε 8-8, όμως ποτέ δεν κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Και αυτό γιατί ο Στερν βρήκε δύσκολους πόντους, ενώ ο Κουμεντάκης με δυο άσους, ο Τζούριτς με ένα μπλοκ και το λάθος του Ερνάντες, έφεραν ευκολότερα το 1-0 του Ολυμπιακού (25-17).

Η εκκίνηση του δεύτερου σετ από τον Πανσθηναϊκό δεν προμήνυε την κατάληξη που θα είχε το ματς. Οι «πράσινοι» μετά το υπέρ τους 1-4, «έσβησαν» δίνοντας το δικαίωμα στον Ολυμπιακό να κυριαρχήσει σε μπλοκ και σερβίς και να χτίσει διαφορά ασφαλείας από νωρίς.

Το «ερυθρόλευκο» σερβίς ήταν συγκλονιστικό και κατέστρεφε ανά πάσα στιγμή την υποδοχή του «τριφυλλιού», ενώ Τζούριτς, Γκουσταβάο και Στερν έβγαζαν με τεράστια ευκολία άμυνες επάνω στον Κόβαρ που δεν μπορούσε να περάσει την μπάλα στην αντίπαλη πλευρά.

Η ομάδα του Ντάνιελ Καστελάνι χρειάστηκε μόλις 23 λεπτά για να κάνει το 2-0 στα σετ, το οποίο ολοκληρώθηκε στο 25-16.

Απόλυτη ισορροπία στο τρίτο σετ με τον Παναθηναϊκό να μειώνει αισθητά τα λάθη του, αλλά να εξακολουθεί να μην βρίσκει απαντήσεις στα τρομερά σερβίς των παικτών του Ολυμπιακού που έφτασαν στους 13 άσους στα μέσα του σετ. Οι «πράσινοι» για πρώτη φορά κόντραραν τους γηπεδούχους στο φιλέ με τον πρώτο χρόνο του Ράνγκελ να είναι ευεργετικός για την επίθεση του «τριφυλλιού» και βοήθησε στο προβάδισμα τεσσάρων πόντων (16-20). Όμως ο φανταστικός, Μίταρ Τζούριτς, ο εκτελεστής Ιντάλγκο και ο απροσπέλαστος Στερν, έφεραν το ματς στα ίσα (20-20). Η «αστάθεια» του Παναθηναϊκού επανήλθε με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να βρει σκορ και να πάρει προβάδισμα 23-22 μετά από επαφή του Πρωτοψάλτη με το φιλέ στο κρισιμότερο σημείο (23-22) με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλεί τάιμ άουτ. Ο Παναθηναϊκός έψαχνε απαντήσεις και βρήκε, παραδόξως, δυο πόντους από τον κάκιστο στο ματς Κόβαρ, όμως οι δυο άσοι από πλευράς Ολυμπιακού τελείωσαν τον τελικό με 26-24 για το 3-0.

ΤΑ ΣΕΤ: 3-0 (25-17, 25-15, 26-24)

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 15 άσους, 32 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων ενώ του Παναθηναϊκού από 0 άσους, 29 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Στερν 12 (8/19 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Γκουσταβάο 9 (4/6 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ), Κουμεντάκης 7 (4/13 επ., 3 άσοι, 21% υπ. – 14% άριστες), Τράβιτσα 4 (1 άσος, 3 μπλοκ), Τζούριτς 10 (5/8 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 15 (11/20 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 37% υπ. – 26% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 29% υπ. – 21% άριστες)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κασαμπαλής 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Κόβαρ 8 (6/18 επ., 2 μπλοκ, 37% υπ. – 21% άριστες), Ρανγκέλ 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Ερνάντες 6 (6/20 επ.), Βουλκίδης 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 3 (3/10 επ., 30% υπ. – 25% άριστες) / Ζήσης (λ., 20% υπ. – 20% άριστες), Πετρέας, Μάρκου, Φράγκος, Κοντοστάθης (λ., 50% υπ. – 50% άριστες)