Βόλεϊ

Kαταιγιστικός Ολυμπιακός «πάτησε» τον ΠΑΟΚ και κάνει... Χριστούγεννα στην κορυφή!

Τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα κατέκτησε ο Ολυμπιακός καθώς επικράτησε 3-1 σετ του ΠΑΟΚ στο Ρέντη για την 9η αγωνιστική της Volley League.

Χριστούγεννα στην κορυφή της Volley League θα κάνει ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι, επικράτησε 3-1 σετ του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις του για το 2022.

Εξαιρετικοί εμφάνιση από τους «ερυθρόλευκους» στα δύο πρώτα σετ που είχαν πρωταγωνιστές τον Στερν και τον Ιντάλγκο, τη στιγμή που από τον «δικέφαλο του βορρά» διακρίθηκαν οι Φαν ντε Ντρις και Γιάννης Τακουρίδης.

To ματς:
Οι παίκτες του Ολυμπιακού, ξεκίνησαν δυνατά από το πρώτο σετ παίρνοντας γρήγορο προβάδισμα 5 πόντων με οδηγό το μπλοκ. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ξαναμπούν σε τροχιά διεκδίκησης όμως τόσο οι εξαιρετικές υποδοχές του Κουμεντάκη, όσο και η καλή λειτουργία στο μπλοκ από Παγένκ και Τράβιτσα βοήθησαν την ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι, να ξεφύγει στο +8 στην κρισιμότερη καμπή του σετ και εν τέλει να το κατακτήσουν με 25-21 για το 1-0.

Το σκηνικό ήταν ανάλογο για τους γηπεδούχους στο δεύτερο σετ, καθώς αυτοί κατάφεραν να βρεθούν μπροστά από νωρίς με διαφορά της τάξης των 6 πόντων. Το σερί συνεχίστηκε με τον Ιντάλγκο, τον Στερν και τον Κουμεντάκη να εκμεταλλεύονται τα λάθη των φιλοξενούμενων και εν τέλει να παίρνουν το σετ με το επιβλητικό 25-14.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο τρίτο σετ αποφασισμένος να ανατρέψει το σκηνικό. Ράπτης, Γιόρνα και Ντε Ντρις βοήθησαν τα μέγιστα σε μπλοκ και υποδοχή και ο «δικέφαλος του βορρά» έχτισε ένα σερί που τον έφερε στο +5. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι φιλοξενούμενοι «σημάδεψαν» στο σερβίς τον Ιντάλγκο δικαιώνοντας την επιλογή του προπονητή τους με αποτέλεσμα το σετ να καταλήξει σε αυτούς με 25-23.

Το τέταρτο σετ ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με τον Ολυμπιακό να καταφέρνει να φύγει από νωρίς στο +5 κάνοντας το 5-0. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν και με ένα σερί 2-8 έφεραν το ματς στην ισοπαλία δίνοντας νέο ενδιαφέρον. Το σετ πήγαινε πόντο-πόντο με τις δύο ομάδες να εκμεταλλεύονται η μια τα λάθη της άλλης μέχρι το 19-19. Εκεί οι παίκτες του Αλμπέρτο Τζουλιάνι, βρήκαν λύσεις στο μπλοκ του ΠΑΟΚ και κατάφεραν να πάρουν το σετ με 25-22, κάνοντας το 3-1 στα σετ.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 8 άσσοι, 47 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν: 2 άσσοι, 39 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων'.

Τα σετ: 25-21, 25-14, 23-25, 25-22 σε 110΄.

Oλυμπιακός (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγιένκ 9π. (5/10επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Στερν 19 (18/36επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 18 (11/23επ., 5 μπλοκ, 2 άσσοι, 71%υπ., 57%αρ.), Τράβιτσα 3 (3 μπλοκ), Λινάρδος 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 17 (12/32επ., 5 άσσοι, 47%υπ., 33%αρ.) / Τζιάβρας 52%υπ., 42%αρ.), Παπαγγελόπουλος 1 (1 μπλοκ), Χανδρινός, Πετσιάς.

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλενκόνσκι): Γιόρνα 12π. (8/23επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 54%υπ., 46%αρ.), Γουόλς, Βουλκίδης 6 (4/9επ., 2 μπλοκ), Τακουρίδης 9 (7/9επ., 2 μπλοκ), Ράπτης 4 (4/10επ., 21%υπ., 14%αρ.), Βαν ντε Ντρις 16 (11/45επ., 5 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ. - 64%υπ., 36%υπ.), Ηλίας, Σωτηρίου 5 (5/13επ., 42%υπ., 23%αρ.), Μπούτος.