Βόλεϊ

Τούμπαρε τον ΠΑΟΚ και πήρε… προβάδισμα κούπας ο Ολυμπιακός!

Ο ΠΑΟΚ πήρε το πρώτο σετ στο «Μελίνα Μερκούρη», αλλά ο Ολυμπιακός τα έφερε όλα… τούμπα και πήρε τον πρώτο τελικό (3-1) της Volley League ανδρών, κάνοντας βήμα τίτλου.

Το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος έκανε ο Ολυμπιακός! Οι «ερυθρόλευκοι» δεν… μάσησαν από το προβάδισμα του ΠΑΟΚ (0-1 σετ) μέσα στο «Μελίνα Μερκούρη», έκαναν σπουδαία ανατροπή, επικράτησαν 3-1 σετ κι έγραψαν το 1-0 στους τελικούς της Volley League ανδρών.

Στη Θεσσαλονίκη το ερχόμεμενο Σάββατο στις 21:30 ο δεύτερος τελικός ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τον τίτλο να κρίνεται στις τρεις νίκες.

Οι Βαν Ντε Ντρις και Ράπτης έδωσαν ένα μικρό προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με +2 στην αρχή του πρώτου σετ και τα συνεχόμενα λάθη του Ολυμπιακού με τις υπερβάσεις στα φιλέ έφεραν το 5-9 και το 6-10 για τον «Δικέφαλο». Εκεί, ο Ολυμπιακός αντεπιτέθηκε και, με συνεχόμενα μπλοκ και τα λάθη των παικτών του Γιόσκο Μιλεκόνσκι, έφτασε δυο φορές στο +2, με τα δυνατά σερβίς του Ιντάλγκο. Ο ΠΑΟΚ βρήκε τις λύσεις με τα δικά του μπλοκ και τις επιθέσεις από την μπροστινή γραμμή, αρχικά ισοφάρισε και, στη συνέχεια, προηγήθηκε με +2 κι, εκμεταλλευόμενος τις περισσότερες λύσεις και την άνοδο του Βουλκίδη, έφτασε στο +3 και στο +5 για το 0-1 σετ (20-25).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά στο δεύτερο σετ κι έφτασε στο +2 τη διαφορά, εκμεταλλευόμενος την επιθετική ανυπαρξία των Βαν Ντε Ντρις και Ράπτη σε αυτό το διάστημα. Τα συνεχόμενα λάθη του ΠΑΟΚ έφερναν την αύξηση του σκορ για τους «ερυθρόλευκους», που έβλεπαν τους Στερν, Ιντάλγκο και Τράβιτσα να παίρνουν πολλούς πόντους στην επίθεση. Έτσι, η διαφορά έφτασε και στο +6 στο τέλος του σετ, με τους παίκτες του «Δικεφάλου» να τρώνε πολλά μπλοκ και να χάνουν σερβίς για να φτάσουμε στο 25-17.

Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε τις κακές υποδοχές και τα συνεχόμενα λάθη στο σερβίς του ΠΑΟΚ στην αρχή του τρίτου σετ και πήγε αρχικά στο +2 κόντρα στον «Δικέφαλο», που είχε με πρόβλημα τραυματισμού στα πλευρά τον Βαν Ντε Ντρις σε αυτό το διάστημα. Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να βρει τον ρυθμό του στην επίθεση και δεν μπορούσε να παίξει καλή άμυνα πάνω στους Τράβιτσα και Ιντάλγκο, ενώ οι πάσες του Ουόλς δεν έφερναν τα επιθυμητά αποτελέσματα. Η μπροστινή ζώνη δεν βοηθούσε σε άμυνα κι επίθεση κιι ο Ολυμπιακός αύξανε συνεχώς τη διαφορά και την έφτασε στο +5 και στο +6 σταθερά και μόνο με τα λάθος σερβίς των γηπεδούχων κατάφερνε ο κυπελλούχος Ελλάδος να μειώνει, για να φτάσουμε στο 25-19.

Οι δύο ομάδες αναλώνονταν σε χαμένα σερβίς στην αρχή του τέταρτου σετ και δεν μπορούσε καμία να ξεφύγει στο σκορ. Ο Ολυμπιακός βρήκε τις λύσεις με τους Ιντάλγκο, Τράβιτσα και Παγένκ κι έφτασε στο +2, όμως τα λάθη στο σερβίς και η δυσκολία στην υποδοχή βοήθησαν τον «Δικέφαλο» να κάνει σερί 3-0 με τους Βουλκίδη και Ράπτη, να προηγηθεί 9-8 και να διατηρεί σταθερά το +1 στη συνέχεια με πολλές επιλογές στην επίθεση. Ομως, Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε την κακή άμυνα του ΠΑΟΚ κι ισοφάρισε το ματς.

Ο Βαν Ντε Ντρις έδειχνε σε καλή κατάσταση και διατηρούσε το +1 για τους «ασπρόμαυρους» με τη βοήθεια του Ράπτη. Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με +2 με τα άουτ του Ολυμπιακού, όμως οι «ερυθρόλευκοι» με τις καταπληκτικές τους άμυνες και με σερί 3-0 προηγήθηκαν 19-18 και διατηρούσαν αυτό το προβάδισμα. Ο άσος του Ιντάλγκο έφερε το 23-21 κι ένα σερί 2-0 των παικτών του Αλμπέρτο Τζουλιάνι στην αποτυχημένη πίσω άμυνα των «ασπρόμαυρων» έφερε το 25-21 και το 1-0 στους τελικούς.

Διακύμανση:
1ο σετ: 5-8, 16-15, 20-21, 20-25

2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-15, 25-17

3ο σετ: 8-5, 16-12, 21-15, 25-19

4ο σετ: 8-6, 16-18, 21-20, 25-21

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 5 άσσοι, 48 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 44 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 20-25, 25-17, 25-19, 25-21

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζιουλιάνι): Παγένκ 12π. (9/13επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Στερν 12 (11/26επ., 1 άσσος), Κουμεντάκης 13 (10/17επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 45%υπ., 41%αρ.), Τράβιτσα, Λινάρδος 7 (3/6επ., 4 μπλοκ), Ιντάλγκο 18 (15/32επ., 1 μπλοκ, 47%υπ., 26%αρ.) / Τζιάβρας (λ. - 44%υπ., 44%αρ.), Ζουπάνι

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Γιόρνα 7π. (7/17επ., 71%υπ., 67%αρ.), Ουόλς, Βουλκίδης 8 (7/15επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 18 (15/34επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 46%υπ., 36%αρ.), Σκρέντου 7 (5/9επ., 1 μπλοκ, 1 άσσοι, 50%υπ.), Βαν ντε Ντρις 11 (10/29επ., 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ. - 39%υπ., 33%αρ.), Ηλίας, Σωτηρίου, Γάτσης, Τακουρίδης, Μπούτος 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ)

*Πριν τον αγώνα βραβεύτηκε από τον τιμ μάνατζερ του Ολυμπιακού, Νίκο Μαντούβαλο, ο Δημήτρης Τζιάβρας για την ανάδειξή του ως MVP της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volley League.