Βόλεϊ

Εμφατικό πέρασμα του Ολυμπιακού από την Πολίχνη

Ο Ολυμπιακός με εξαίρεση το πρώτο σετ που αναζήτησε τα πατήματα του επικράτησε κατά κράτος του Πηγάσου τον οποίο και νίκησε 3-0 σετ στην Πολίχνη κάνοντας το «2 στα 2» στη Volley League.

Αντέδρασε στην πίεση του Πηγάσου και πέρασε με εμφατικό τρόπο από την Πολίχνη ο Ολυμπιακός! Οι «ερυθρόλευκοι» παρότι τα βρήκαν σκούρα κόντρα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης, σοβαρεύτηκαν και επικράτησαν 3-0 σετ κάνοντας το «2 στα 2» στην εκκίνηση της Volley League.

Πλέον η ομάδα του Πειραιά, ετοιμάζεται για τα τρία κρισίμα ματς, της δεύτερης φάσης των προκριματικών του CEV Champions League με Μπουργκάς, Προμετέι και Αρκάντα Γκαλάτι, ενώ ακολουθεί το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό για τα playoffs του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς».

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Πήγασος μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο σετ καταφέρνοντας να χτίσει μια σημαντική διαφορά τριών πόντων (6-3) με πολύ καλό μπλοκ και δυνατά σερβίς, προβάδισμα το οποίο διατηρήθηκε για αρκετή ώρα με τον Ολυμπιακό να μην έχει λύσεις πάνω από το φιλέ. Στα μέσα του σετ οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +4 (19-15) όμως οι Πειραιώτες αντέδρασαν και με ένα σερί 4-0 στο κρισιμότερο σημείο, πήραν προβάδισμα και στη συνέχεια το σετ με 22-25.

Παρόμοιο αλλά πιο σύντομο το σκηνικό στο δεύτερο σετ με τον Πήγασο να βρίσκει λύσεις στο παιχνίδι του Ολυμπιακού και να προηγείται ξανά με τρεις (8-5). Οι πρωταθλητές ωστόσο είχαν απαντήσεις και πατώντας στις αδυναμίες του Πήγασου έφτασαν στο +5 (19-24) και εν συνεχεία στο 2-0 στα σετ.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν διάθεση για περιπέτειες και σε όλη τη διάρκεια του τρίτου σετ ήταν μπροστά στο σκορ. Αρχικά η διαφορά ήταν κολλημένη στους δύο πόντους με το +6 (18-24) να είναι η μεγαλύτερη διαφορά του ματς, το οποίο ολοκληρώθηκε στο 3-0.

Τα σετ: 22-25, 20-25, 20-25

*Οι πόντοι του Πήγασου Πολίχνης προήλθαν από 2 άσους, 31 επιθέσεις, 0 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων ενώ οι πόντοι του Ολυμπιακού από 4 άσους, 36 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Γιάννης Ορφανός): Μαυροβουνιώτης 5 (5/13 επ., 67% υπ. - 56% άριστες), Προύσαλης, Κανέλλος 5 (4/6 επ., 1 άσος), Κεσεσίδης 3 (3/6 επ.), Λεόν 10 (9/19 επ., 1 άσος, 50% υπ. - 50% άριστες), Μήλης 5 (5/13 επ.) / Μπουράκης (λ., 50% υπ. - 50% άριστες), Γιακαμακίδης, Τζιουμάκας 3 (3/8 επ.), Καπετανίδης 2 (2/3 επ., 33% υπ. - 17% άριστες), Τσαλικιάν

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγένκ 7 (4/5 επ., 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 8 (6/13 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 56% άριστες), Ζουπάνι 7 (7/14 επ.), Τράβιτσα 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 10 (8/9 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 10 (9/11 επ., 1 άσος, 72% υπ. - 72% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 67% υπ. - 50% άριστες), Γκαράς (λ.), Γκουσταβάο 2 (1 άσος, 1 μπλοκ), Χανδρινός 2 (2/3 επ.)