Βόλεϊ

Πάλεψε, αλλά παραδόθηκε στην ανωτερότητα της Ζιράτ ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε το 1ο κακό σετ στου Ρέντη, πάλεψε για άλλα τρία, όμως η ανωτερότητα της Ζιράτ δεν του επέτρεψε να πάρει ούτε έναν βαθμό με αποτέλεσμα να ηττηθεί 3-1 σετ για το Champions League.

Πλήρωσε το πρώτο σετ και παραδόθηκε στην ανώτερη Ζιράτ στου Ρέντη ο Ολυμπιακός! Οι «ερυθρόλευκοι» παρότι έκαναν συγκινητική προσπάθεια στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη», γνώρισαν την ήττα από την πρωταθλήτρια Τουρκίας 3-1 σετ για την 3η αγωνιστική του CEV Champions League και αναζητούν μια νίκη την επόμενη αγωνιστική στο Βέλγιο απέναντι στη Ροζελάρε προκειμένου να μπουν ξανά στο «κόλπο» της πρόκρισης.

Εξαιρετική στα τρία υπόλοιπα σετ οι παίκτες του Ντάνιελ Κατσελάνι, που έβαλαν δύσκολα στην άκρως ποιοτική Ζιράτ, με τον Ιντάλγκο να είναι ο κορυφαίος παίκτης του Ολυμπιακού στο τάραφλεξ και τους Στερν, Γκουσταβάο να μπαίνουν με επιτυχία στην εξίσωση.

Πλέον οι Πειραιώτες στρέφουν την προσοχή τους στο ντέρμπι «αιωνίων» της 8ης αγωνιστικής της Volley League με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό στου Ρέντη, το οποίο θα διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών το Σάββατο (16/12) στις 20:00.

To ματς:

Mε τον χειρότερο τρόπο ξεκίνησε το πρώτο σετ για τον Ολυμπιακό, καθώς η Ζιράτ αφού αρχικά βρέθηκε 3-1 μπροστά στο σκορ, «εκτόξευσε» τη διαφορά γρήγορα στο +7 (8-1) αναγκάζοντας τον Ντανιέλ Καστελάνι να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Με την επιστροφή στον τάραφλεξ, οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να περιορίσουν τα λάθη τους, κάτι το οποίο ωστόσο δεν τους αποτελείωσε από νωρίς με τους φιλοξενούμενους να προχωρούν σε λάθος επιλογές και τη διαφορά να φτάνει στους τέσσερις, με τον Στερν, τον Τράβιτσα και τον Κουμεντάκη να μειώνουν σε 11-7. Ωστόσο, οι έμπειροι παίκτες της Ζιράτ, έβαλαν ξανά το πόδι στο γκάζι και με ένα επί μέρους 6-3 έφεραν το σκορ στο 16-10. Το σετ έκλεισε με επίθεση πρώτου χρόνου από τους Τούρκους οι οποίοι έφτασαν άνετα στο 25-18 για το 1-0.

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Ολυμπιακό στο δεύτερο σετ, με τους παίκτες του Ντάνιελ Καστελάνι να βγάζουν αντίδραση και παρότι βρέθηκαν πίσω με 5-3, έκαναν εξαιρετικό ντεμαράζ παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ 8-7, χάρη στις εξαιρετικές άμυνες του Τζιάβρα και τις άριστες επιλογές των Ιντάλγκο και Παγένκ στην επίθεση. Οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι με τους «ερυθρόλευκους» να δημιουργούν εξαιρετικές συνθήκες πάνω από το φιλέ με τον Γκουσταβάο και τον Στερν να τελειώνουν τις φάσεις, φέρνοντας το σκορ στο +5 (19-14, 20-15,22-17). Η ομάδα του Καστελάνι δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και με τον Ιντάλγκο να βάζει το «λιθαράκι» του στις κρίσιμες επιθέσεις πήρε το σετ (25-20) ισοφαρίζοντας 1-1.

Συναρπαστική εξέλιξη στο τρίτο σετ με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και τη διαφορά μέχρι το 15-15 να μην ξεφεύγει για καμία από τις δυο ομάδες πέραν των δυο πόντων. Ωστόσο οι κακές επιλογές των παικτών του Ολυμπιακού στο σημείο εκείνο έδωσαν το δικαίωμα στη Ζιράτ να κάνει ένα σερί 3-0 και να προηγηθεί 18-15. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επανέλθουν μειώνοντας στον πόντο (19-18), όμως η ποιότητα και η εμπειρία των Τούρκων «μίλησε» στο κρισιμότερο σημείο με τη διαφορά να φτάνει στους τέσσερις (23-19) και το σετ να καταλήγει εν τέλει στη Ζιράτ με 25-20.

Ντέρμπι και στο τέταρτο σετ με τον Ολυμπιακό να μην παύει να παλεύει και τον Ιντάλγκο να ανεβάζει «στροφές» τη στιγμή που η Ζιράτ αναζητούσε λύσεις στα δυνατά σερβίς του Γερμανού. Από τη μια οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +2 τέσσερις φορές (5-7, 6-8, 7-9, 8-10) με τους «ερυθρόλευκους» να ανταπαντούν και να φτάνουν στο προβάδισμα με Παγένκ, Γκουσταβάο και Στερν (15-13). Το ματς για τον Ολυμπιακό «στράβωσε» καθώς ο προπονητής της Ζιράτ, «έσφιξε» την άμυνα, προσθέτοντας μπροστά από το φιλέ ό,τι πιο ψηλό και αθλητικό διέθετε στο ρόστερ. Οι «ερυθρόλευκοι» ωστόσο, μετά το 19-19 υπέστησαν «μπλακ άουτ» και είδαν τη Ζιράτ να τρέχει σερί 4-0 που την έφερε στο 23-19. Παρότι ο Ιντάλγκο και ο Παγένκ πήραν μπλοκ άουτ το τάιμ άουτ από πλευράς φιλοξενούμενων έκοψε τον «ερυθρόλευκο» ρυθμο και το ματς πήγε στη Ζιράτ με τον Ιντάλγκο να σημαδεύει φιλέ κάνοντας το 25-22 για το τελικό 3-1.

Τα σετ (1-3): 25-18, 25-20, 20-25, 22-25

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 44 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων, ενώ της Ζιράτ προήλθαν από 7 άσσους, 52 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγένκ 9 (7/12 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Στερν 11 (9/26 επ., 2 μπλοκ), Γκουσταβάο 4 (4/6 επ.), Κουμεντάκης 9 (6/17 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 32% άριστες), Τράβιτσα 2 (1/4 επ., 1 άσος), Ιντάλγκο 21 (17/24 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 35% υπ. – 24% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 45% υπ. – 35% άριστες), Δαλακούρας (0/3 επ., 22% υπ. – 22% άριστες), Ζουπάνη

Ζιράτ (Μουσταφά Καβάζ): Άντερσον 17 (16/35 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. – 47% άριστες), Τερ Ματ 23 (18/24 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Μπουλμπούλ 10 (6/13 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Εκσί 2 (2 άσοι), Γκιουνές 10 (7/7 επ., 3 μπλοκ), Καμέχο 7 (5/13 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 33% άριστες) / Μπαϊρακτάρ (λ., 50% υπ. – 46% άριστες), Τάουνστρα (33% υπ.), Τοσούν