Βόλεϊ

Επιστροφή στις νίκες με μεγάλη ανατροπή κόντρα στον Φοίνικα για τον Παναθηναϊκό

Παρότι βρέθηκε πίσω με 2-1 σετ, ο Παναθηναϊκός ήταν σαρωτικός στη συνέχεια του αγώνα με τον Φοίνικα Σύρου και επιβλήθηκε 3-2.

Ο Παναθηναϊκός τα βρήκε σκούρα στο άδειο, λόγω τιμωρία, κλειστό του Αγίου Θωμά, ωστόσο παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ από τον Φοίνικα Σύρου, ανέβασε την απόδοσή του στη συνέχεια και επικράτησε 3-2, επιστρέφοντας στις επιτυχίες.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από το πρώτο σετ τις διαθέσεις τους φτάνοντας σε προβάδισμα 7-4, ωστόσο οι πρωταθλητές ισοφάρισαν αρχικά σε 10-10 και εν συνεχεία σε 11-11, για να πάρουν κεφάλι στο σκορ με σερί 5-0. Οι Συριανοί επέστρεψαν και έφτασαν μέχρι το 22-22, όμως δεν απέφυγαν την ήττα με 25-23.

Στο δεύτερο σετ, ο Φοίνιξ μπήκε καλύτερα και είχε εξαρχής το προβάδισμα (7-5), κάνοντας τελικά το 1-1 με σκορ 25-22, ενώ στο τρίτο οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμη μεγαλύτερο προβάδισμα (14-9 και στη συνέχεια 19-14) φτάνοντας εντέλει στην ανατροπή με 25-19.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε άσχημο και στο τέταρτο σετ και βρέθηκε πίσω με 5-1, όμως έβγαλε στη συνέχεια αντίδραση και έφτασε στο σημείο να προηγηθεί με double score, 20-10. Το 2-2 ήρθε τελικά με το εντυπωσιακό 25-11.

Ο αγώνας κρίθηκε έτσι στο tie break, με τους «πράσινους» να είναι εξαιρετικοί και να νικούν 15-5, ολοκληρώνοντας την ανατροπή.

Τα σετ: 25-23, 22-25, 19-25, 25-11, 15-5