Βόλεϊ

Ψέκασε, σκούπισε και τέλειωσε με συνοπτικές διαδικασίες την Κηφισιά στο Μετς ο Παναθηναϊκός

Ξεμπέρδεψε με την Κηφισιά ο Παναθηναϊκός. Η ομάδα του Δημήτρης Ανδρεόπουλου επικράτησε άνετα 3-0 σετ και ετοιμάζεται για τη ρεβάνς με τη Σούσα την Τετάρτη 29/11.

Άνετα το «5/5» ο Παναθηναϊκός! Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου με φόρα από το Challenge Cup, καθάρισε άνετα 3-0 σετ την Κηφισιά στο κλειστό του Μετς, παρέμεινε σε απόσταση «βολής» από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό και περιμένει τη Σούσα την Τετάρτη (29/11) για να βάλει τη σφραγίδα στο εισιτήριο της επόμενης φάσης.

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Θανάση Πρωτοψάλτη, «ανεβάζει» απόδοση ο Αγκίρε Ιερεθουέλο που βοήθησε και στο σκοράρισμα, για μια ακόμη φορά «κλειδί» ο Κοντοστάθης που έκανε σπουδαίο ματς κόντρα στην πρώην ομάδα του.

Οι «πράσινοι» δεν δυσκολεύθηκαν στιγμή, παρά μόνο στα τέλη του τρίτου σετ, χτίζοντας μεγάλες διαφορές απέναντι στην ομάδα των βορείων προαστίων η οποία παραμένει στην τελευταία θέση μετρώντας μόνο ήττες.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με εξαιρετικά οργανωμένο μπλοκ και προηγήθηκε (15-12). Οι γηπεδούχοι είδαν την Κηφισιά να προσπαθεί να κάνει το δικό της ντεμαράζ όμως με άψογη διαχείριση έφεραν το σκορ στο 20-15. Μάλιστα το «τριφύλλι» πήραν τη δική τους ευκαιρία έχοντας πέντε set balls με τον Πρωτοψάλτη να κάνει το 1-0 με άσο.

Επιβλητικός στο δεύτερο σετ, ο Παναθηναϊκός δεν ένιωσε ποτέ πίεση από την Κηφισιά και με εξαιρετικό Ιερεθουέλο βρέθηκε γρήγορα στο +5 (10-5), σκορ το οποίο πήρε διαστάσεις θριάμβου αφού έφτασε και στο +11 (18-7). Το σετ έκλεισε με μεγάλη άνεση για τους γηπεδούχους οι οποίοι τελείωσαν με διαφορά 10 πόντων, (25-15) για το 2-0 σετ.

Η Κηφισιά έκανε αισθητή την παρουσία της στο τρίτο σετ και κατάφερε μάλιστα για πρώτη φορά στο ματς να πάρει προβάδισμα (9-10). Η ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη πίεσε την υποδοχή του Παναθηναϊκού ο οποίος έμενε ωστόσο κοντά στο σκορ. Όμως η ομάδα των βορείων προαστίων σε κρίσιμο σημείο πήρε αέρα τριών πόντων (18-21) αλλά οι «πράσινοι» ισοφάρισαν στο σκορ (22-22) και έκαναν το απαιτούμενο σερί φτάνοντας στο 25-23 και το 3-0 στα σετ.