Βόλεϊ

Λύγισε την μαχητική Κηφισιά στο τάι μπρέικ ο κουρασμένος Παναθηναϊκός

Σε ένα ματς θρίλερ ο Παναθηναϊκός φλέρταρε με την ήττα αλλά κατάφερε να κλείσει τον πρώτο γύρο με νίκη κόντρα στην Κηφισιά στο τάι μπρέικ για την 9η αγωνιστική της Volley League.

Τον... χάρο με τα μάτια του είδε ο Παναθηναϊκός. Οι πρωταθλητές Ελλάδας έφτασαν μια ανάσα από την ήττα στο τάι μπρέικ από την εξαιρετική Κηφισιά, ωστόσο κατάφεραν να πάρουν την νίκη στο τελευταίο ματς του πρώτου γύρου της Volley League.

Tρομερή εμφάνιση από την ομάδα των βορείων προαστίων που προηγήθηκε δύο φορές και έχασε το ματς στις λεπτομέρειες. Οι «πράσινοι» στρέφουν πλέον την προσοχή τους στη ρεβάνς του Λιγκ Καπ με τον ΠΑΟΚ στο «Παλατάκι» στις 4 Ιανουαρίου θέλοντας να μπουν με το δεξί στη νέα χρονιά.

To ματς:

H αναμέτρηση ήταν πραγματικό… ντέρμπι από το πρώτο σετ καθώς η Κηφισιά δεν χαρίστηκε στιγμή στον Παναθηναϊκό, βρίσκοντας άμεσες απαντήσεις και φέρνοντας καθ’ όλη τη διάρκεια το ματς στα μέτρα της. Οι γηπεδούχοι πλήρωσαν τις κακές υποδοχές και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να γυρίσουν το εις βάρος τους σκορ μετατρέποντας το 21-19 σε 21-22 με δύο μπλοκ άουτ και έναν άσο του Οκοσάνοβιτς. Ο Ερνάντες κινήθηκε στα κρίσιμα σημεία σε ρηχά νερά και η ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη έφτασε στο 25-23 παίρνοντας το πρώτο σετ.

Ο ρυθμός ήταν ανάλογος και για τις δύο ομάδες στο δεύτερο σετ. Η Κηφισιά πήρε προβάδισμα με Μορέιρα και Οκοσάνοβιτς να είναι εξαιρετικοί ωστόσο το μπλοκ του Γιάκομπσεν και η ουσιαστική εμφάνιση του Φράγκου «ξεμπλόκαραν» τον Παναθηναϊκό που έκανε το 18-13 στα μέσα του σετ. Αυτή η διαφορά δεν κατάφερε να καλυφθεί από τους φιλοξενούμενους και έτσι ο Παναθηναϊκός έφτασε στην ισοφάριση με τη διαφορά να πιάνει την μέγιστη τιμή των πόντων στο 25-19.

Το θρίλερ συνεχίστηκε και στο τρίτο σετ με την Κηφισιά να χτίζει τη διαφορά της και να την φτάνει στο +5 από νωρίς. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι θωράκισαν το μπλοκ τους και εκμεταλλευόμενοι το κακό μομέντουμ που είχαν οι παίκτες του Παναθηναϊκού έφτασαν στο +9 και το 15-6. Ο Ράνγκελ και ο Κόβαρ, προσπάθησαν να κάνουν το comeback για το «τριφύλλι» όμως η Κηφισιά πήρε εκ νέου το προβάδισμα στα σετ μετά το 25-17.

Στο τέταρτο σετ, ο Παναθηναϊκός αφυπνίστηκε και μπήκε αποφασισμένος στο τάραφλεξ να γυρίσει το ματς. Κόβαρ και Ερνάντες πάτησαν γκάζι μετατρέποντας το +1 και +11 φέρνοντας την ομάδα τους στο 25-15 και στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί, το ματς μετατράπηκε σε ρώσικη ρουλέτα με τις δύο ομάδες να δίνουν η μία το προβάδισμα στην άλλη. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε στους τρείς, όμως ο Οκοσάνοβιτς το πήρε επάνω του κάνοντας το 13-11 για την Κηφισιά. Εκεί, τα λάθη διαδέχονταν το ένα το άλλο με τις συνεχείς ισοπαλίες να δίνουν παράταση στην αγωνία.

Οι φιλοξενούμενοι δεν αξιοποίησαν τις τρεις ευκαιρίες που τους δόθηκαν στο τάι μπρέικ, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει εν τέλει στη νίκη παίρνοντας την ψυχοφθόρο διαδικασία με 19-17

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 12 άσσους, 57 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 9 άσσους, 56 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 23-25, 25-19, 17-25, 25-15, 19-17 σε 129'

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 24 (21/27 επ., 3 άσσοι, 44% υπ. - 16% άριστες), Πετρέας 8 (5/11 επ., 3 μπλοκ), Γιάκομπσεν 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Μπάσης 4 (0/3 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Φράγκος 16 (10/22 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 60% υπ. - 13% άριστες), Ερνάντεζ 26 (19/37 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 21% υπ. - 0% άριστες), Γεωργίου, Κωστόπουλος 1 (0/6 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ. - 25% άριστες).

Κηφισιά (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 30 (26/54 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1 άσσος), Ρέγκο 11 (9/19 επ., 2 άσσοι, 37% υπ. - 14% άριστες), Σπηλιώτης 1 (1 μπλοκ), Μορέιρα 13 (8/9 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Τσάβερς 15 (13/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 37% υπ. - 13% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 32% υπ. - 14% άριστες), Ρουσσόπουλος, Παπαδόπουλος, Φιλιππακόπουλος, Δραβόπουλος.

Nωρίτερα, στη Σύρο ο Φοίνικας επέστρεφε στις νίκες καθώς επικράτησε εύκολα 3-0 σετ του Αριστοτέλη Σκύδρας στο «Δημήτρης Βικέλας»
Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη, δούλεψε πολύ καλά στο σερβίς, ενώ είχε σε πολύ καλή ημέρα τον Χαραλαμπίδη με 7 πόντους τον Παπαλεξίου με 10 και τον Φρομ με 14.

Στο πρώτο σετ οι «πειρατές» μπήκαν δυνατά με την ομάδα του Παναγιώτη Σδραυκάκη να πιέζει αρκετά την υποδοχή των γηπεδούχων και να φτάνει κοντά στην κατάληξη του σετ το οποίο εν τέλει κατέληξε στον Φοίνικα με 25-23. Στο δεύτερο η ομάδα της Σκύδρας ήταν αρκετά πιο βελτιωμένη οδηγώντας το ματς στο 16-16 το οποίο ωστόσο οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν και εν τέλει κατέκτησαν με 25-21. Ο Φοίνικας μπήκε αποφασισμένος στο τάραφλεξ να τελειώσει τη δουλειά, φτάνοντας τη διαφορά στο +6 (16-10) την οποία και διεύρυναν στους εννέα κάνοντας το 21-12, με το ματς να ολοκληρώνεται με 25-16 για το 3-0.

*Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 5 άσσους, 38 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Αριστοτέλη Σκύδρας προήλθαν από 4 άσσους, 37 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-23, 25-21, 25-16

Φοίνικας Σύρου (Δημήτρης Καζάζης): Μιχάλοβιτς 6 (3/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαλεξίου 10 (6/10 επ., 4 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 7 (6/11 επ., 1 άσσος), Κλίνκενμπεργκ 8 (6/11 επ., 2 άσσοι, 72% υπ. - 39% άριστες), Γαλιώτος 6 (3/4 επ., 3 μπλοκ), Φρομ 12 (12/22 επ., 48% υπ. - 24% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 47% υπ. - 33% άριστες), Σωνάκης (λ), Ρουμελιωτάκης 1 (1/3 επ.), Μανωλάκης 1 (1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 1 (1/2 επ.).

Αριστοτέλης Σκύδρας (Παναγιώτης Σδραυκάκης): Μέντεζ 14 (10/25 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φλόρες 8 (7/18 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. - 26% άριστες), Ρόχας 9 (6/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τόρες 11 (9/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ. - 22% άριστες), Τσέλιος 4 (3/12 επ., 1 άσσος), Βλαχόπουλος / Συναδινός (λ, 72% υπ. - 33% άριστες), Αντωνίου (λ, 100% υπ. - 78% άριστες), Παπαγεωργίου, Σδραυκάκης 1 (1/1 επ.), Παλαιολόγος 1 (1/1 επ.).