Βόλεϊ

Χτίζει σερί ο Παναθηναϊκός, νίκησε άνετα τη Λαμία

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με αρκετή δυσκολία 3-1 σετ τη Λαμία, πετυχαίνοντας τη δεύτερη σερί νίκη του στη Volley League γυναικών και συνεχίζοντας την καταδίωξη ΠΑΟΚ και ΑΕΚ.

Δύσκολο βράδυ είχε απέναντι στη Λαμία ο Παναθηναϊκός!

Οι «πράσινες» επικράτησαν με 3-1 εντός έδρας της ανταγωνιστικής ομάδας της Φθιώτιδας, πετυχαίνοντας δεύτερη σερί νίκη στη Volley League Γυναικών μετά από αυτή επί του Ολυμπιακού και ανεβαίνοντας στην τρίτη θέση και το 11-3.

Οι παίκτριες του Παναθηναϊκού μπήκαν με τρομερή φόρα και προηγήθηκαν με 9-2 στο πρώτο σετ, παίρνοντάς το τελικά με περίσσια άνεση και σκορ 25-11. Στο δεύτερο σετ η Λαμία ήταν πολύ ανταγωνιστική και μέχρι το τέλος προηγούταν με σκορ 21-22, πριν οι «πράσινες» τρέξουν ένα σερί τεσσάρων πόντων και κάνουν το 2-0 με σκορ 25-22.

Στο τρίτο σετ, οι φιλοξενούμενες έκαναν εξαιρετική εμφάνιση και πήραν από νωρίς τον έλεγχο, κερδίζοντας το σετ πολύ εύκολα με σκορ 19-25. Στο τέταρτο και τελευταίο σετ οι γηπεδούχες αποφάσισαν να τελειώσουν το ματς και ξεκίνησαν με έξι συνεχόμενους πόντους, όμως η Λαμία δεν το παράτησε και μείωσε σε 16-13 και αργότερα σε 17-15, πριν φτάσει στον πόντο και το 22-21. Τελικά, οι «πράσινες» έμειναν ψύχραιμες και πήραν το σετ με σκορ 25-22, φτάνοντας στη δύσκολη νίκη.