Βόλεϊ

«Εκδικήθηκε» τον Μίλωνα και... καθάρισε την πρόκριση στον τελικό του Λιγκ Καπ ο Παναθηναϊκός

Εκδίκηση από τον Μίλωνα πήρε στον Άγιο Θωμά ο Παναθηναϊκός (3-0 σετ) και πλέον έχει το πάνω χέρι για την πρόκριση στον τελικό του Λιγκ Καπ. Στις 21 Ιανουαρίου στην Νέα Σμύρνη η ρεβάνς.

Έτοιμος για... τελικό! Ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός στον Άγιο Θωμά, επικρατώντας 3-0 σετ του Μίλωνα και πλέον χρειάζεται δύο σετ στη ρεβάνς του Σαββάτου (21/1) στη Νέα Σμύρνη για να υπερασπιστεί τον τίτλο του στον τελικό του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς».

Επιβλητική εμφάνιση για την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, η οποία βρήκε λύσεις στην πίεση που άσκησαν οι Νεοσμυρνιώτες στο τρίτο και τελευταίο σετ.

Το ματς:

Στο πρώτο σετ ο Μίλωνας μπήκε πολύ δυνατά με πρωταγωνιστές τον Γιορντάνοφ και τον Moλίνα, όμως ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε άμεσα και πήρε το προβάδισμα με 10-8 χάρη στα άσχημα σερβίς τον Νεοσμυρνιωτών αλλά και την εξαιρετική λειτουργεία στις επιθέσεις των Ερνάντες και Πετρέα. Ο άσσος του Γιάκομπσεν έδωσε «αέρα» τριών πόντων στην ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, με τον Πετρέα να παίρνει το μπλοκ από τον Γιορντάνοφ και να κάνει το 17-13. Ο Μίλωνας, προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι με τον Ανδρεάδη, όμως ο Κόβαρ εκμεταλλεύτηκε την τελευταία επίθεση κάνοντας το 25-20 για το 1-0 του Παναθηναϊκού.

Η ισορροπία συνεχίστηκε και στο δεύτερο σετ, με τον Μίλωνα να προηγείται 5-3 και τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει άμεσα και να προηγείται 7-6 με τον Κόβαρ. Στη συνέχεια με δύο κερδισμένους πόντους του Ράνγκελ ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +5 (13-8) επιβεβαιώνοντας την βελτιωμένη του άμυνα, ενώ ο Γιάκομπσεν και το λάθος του Ανδρεάδη έφεραν το ματς στο 16-9. Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα έδειχνε να δείχνει την αυτοσυγκέντρωση της με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να φτάσει στην κατάληψη και του δεύτερου σετ με 24-20 απλοποιώντας το έργο του.

O Mίλωνας μπήκε στο τρίτο σετ αποφασισμένος να ανατρέψει την κατάσταση φτάνοντας γρήγορα στο 4-1. Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα, επένδυσε πολλά στο μπλοκ με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει τις απαντήσεις στο διαρκές πρες των φιλοξενούμενων, η οποία βρέθηκε μπροστά καθ' όλη τη διάρκεια του σετ. Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν το δικό τους σερί και βρέθηκαν στο +2 στο κρισιμότερο σημείο του ματς (20-18) διατηρώντας το πάνω χέρι ως το τέλος φτάνοντας έτσι στο 25-22 για το τελικό 3-0.