Βόλεϊ

Κοίταξε στα μάτια τη Μόντσα, αλλά «λύγισε» στο τάι μπρέικ ο Παναθηναϊκός

O Παναθηναϊκός βρέθηκε δυο φορές μπροστά στο σκορ απέναντι στη Μόντσα, όμως οι Ιταλοί, «δραπέτευσαν» με νίκη από το Μετς (2-3 σετ) αναγκάζοντας το «τριφύλλι» να κυνηγήσει ανατροπή στη ρεβάνς.

Κρίμα για αυτόν τον Παναθηναϊκό! Οι «πράσινοι» ήταν άκρως μαχητική απέναντι στην ποιοτικότατη Μόντσα στο Μετς, προηγήθηκαν δύο φορές στα σετ (1-0, 2-1), όμως το τρομερό σύνολο του Μάσιμο Ετσέλι, κατάφερε να «δραπετεύσει» με τη νίκη (3-2 σετ) και να πάρει το «πάνω χέρι» για την πρόκριση στα προημιτελικά του CEV Challenge Cup.

Συγκινητική η προσπάθεια της ομάδας του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, η οποία είχε σε πολύ καλή βραδιά τον Βουλκίδη, αλλά και τον Ερνάντες, ενώ αντίθετα ο Έλληνας τεχνικός δεν πήρε πολλά πράγματα από τον Γίρι Κόβαρ που είχε κακές αμυντικές αντιδράσεις.

Η ρεβάνς θα διεξαχθεί στις 21 Δεκεμβρίου στην Ιταλία, με τον Παναθηναϊκό να αναζητά ουσιαστικά ένα «θαύμα» και καθαρή νίκη (3-0 ή 3-1) ώστε να είναι αυτός που θα πάρει την πρόκριση.

Πλέον το «τριφύλλι» στρέφει την προσοχή του στο επικείμενο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στου Ρέντη, όπου με νίκη θα πάρει τα ηνία για την πρώτη θέση στη Volley League.

Πολύ δυναμικό το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο ματς, με τους παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να δίνουν έμφαση στο συγχρονισμένο και πολύ καλό οργανωμένο μπλοκ τους. Κόβαρ και Πετρέας οι μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους «πράσινους», με τον Ιερεθουέλο να μοιράζει εξαιρετικά το παιχνίδι και τον Πρωτοψάλτη με τον Βουλκίδη να μπαίνουν στην εξίσωση και να δίνουν στον Παναθηναϊκό προβάδισμα, τριών και τεσσάρων πόντων (7-4 & 12-8).

Μάλιστα οι παίκτες του «τριφυλλιού», παρότι η Μόντσα έφερε το ματς στους δύο πόντους (13-11), έκαναν εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση και με πολύ καλό σερβίς από Πετρέα και Πρωτοψάλτη, «έσπασαν» την αντίπαλη υποδοχή και πήραν «αέρα» έξι πόντων (17-11)! Oι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και παρότι η Μόντσα μείωσε τη διαφορά στους τρείς πόντους, δεν κατέβασαν ταχύτητα και με το μπλοκ άουτ που πήρε ο Κόβαρ εξασφάλισαν προβάδισμα τεσσάρων ευκαιριών για το σετ. Το πρώτο η Μόντσα το «έσβησε» όμως το σερβίς που θα έφερνε την μπάλα στο τάρφλεξ των «πρασίνων» έφυγε εκτός ορίων και η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έκανε το 25-21 για το 1-0 στα σετ.

Βίοι αντίθετοι στο δεύτερο σετ με τη Μόντσα να έχει τα ηνία και να εκμεταλλεύεται τα λάθη του Παναθηναϊκού παίρνοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων (9-5) με τον απίθανο Ρεν Τακαχάσι πρωταγωνιστή και τον Σχλεπ να βοηθάει τα μέγιστα. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση με τον Ερνάντες και τον Βουλκίδη, αλλά δυο λάθος επιλογές στην επίθεση έδωσαν ξανά «αέρα» πέντε πόντων στη Μόντσα (14-9). Μάλιστα, οι Ιταλοί, έβγαλαν όλη την ποιότητα τους στο τάραφλεξ με τον εκπληκτικό Κρέλινγκ να «φτιάχνει» τις ιδανικότερες συνθήκες ώστε η ομάδα του να πάρει προβάδισμα πέντε πόντων (17-12).

Οι «πράσινοι» μείωσαν στους τρεις, αλλά ένα λάθος του Πρωτοψάλτη και μια κακή υποδοχή του Ιερεθουέλο ήταν αρκετά ώστε το σύνολο του Μάσιμ Ετσέλι να πάει ξανά στο +5 (19-14) και να αναγκάσει τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Μεταξύ άλλων ο Παναθηναϊκός κλήθηκε να ξεπεράσει την κακή παρουσία του Κόβαρ στο δεύτερο σετ με τον Ιταλό να «πουλάει» μια μπάλα δίνοντας το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να φτάσουν στο +6. Η έκβαση του σετ δεν είχε γυρισμό και η Μόντσα με τον άσο από τον Γκαλάσι έκανε το 23-17, το άστοχο σερβίς του Πρωτοψάλτη, χάρισε το πρώτο set ball στους Ιταλούς με το σετ να ολοκληρώνεται στο 25-18 με τον Σβαρτς για το 1-1.

Το τρίτο σετ απέκτησε μια «άγρια» ομορφιά, εφάμιλλη της ποιότητας των δυο ομάδων. Ο Παναθηναϊκός σταθερά μπροστά, με τον Κόβαρ να ανεβάζει την απόδοση του αισθητά, τον Ιερεθουέλο να είναι εξαιρετικός στις διαγώνιες πάσες και τον Ερνάντες να εκτελεί, με το σκορ να έρχεται στο 7-5. Η Μόντσα έβγαλε αντίδραση και αφού αρχικά ισοφάρισε κατάφερε να πάρει το προβάδισμα (11-10) με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια μέχρι το 15-15. Από το σημείο εκείνο και έπειτα οι «πράσινοι» έκαναν συντήρηση στο σερβίς, και μετά από ένα εξαιρετικό ντεμαράζ αμυνών, έφτασαν για πρώτη φορά στο τρίτο σετ να προηγούνται με τρεις (19-16). Το ματς έγινε θρίλερ με το «τριφύλλι» να προηγείται 23-22 και να παίρνει δύσκολα το σετ 25-22 για το υπέρ του 2-1.

«Μικρογραφία» του δευτέρου σετ έμοιαζε το τέταρτο καθώς η Μόντσα, ανάγκασε τον Παναθηναϊκό σε «σπασμένες» υποδοχές και να τον υποχρεώνει σε λάθη τα οποία την έφεραν από νωρίς στο +5 (11-6). Οι «πράσινοι» έψαξαν αντίδραση και με σερί ένα σημαντικό σερί μείωσαν σε 15-13, διαφορά η οποία θα μπορούσε να ήταν και μικρότερη αν ο διαιτητής δεν έκανε λάθος υπόδειξη σε ξεκάθαρο άσο του Ερνάντες ο οποίος ήταν εντός πεδιάς. Ο Πρωτοψάλτης ωστόσο έφερε ξανά το ματς στον πόντο (15-14) με άσο. Όμως ό,τι έχτιζε ο Παναθηναϊκός, το γκρέμισε πολύ γρήγορα με τρεις κάκιστες επιθέσεις οι οποίες τον έφεραν ξανά στο -4 (19-15 & 20-16) αλλά και στο -5 (21-15) με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Ως το τέλος του σετ δεν άλλαξε τίποτα και οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στο τάι μπρέικ με τον Πετρέα να αστοχεί στο τελευταίο σερβίς και τη Μόντσα να κάνει το 25-18.

Το τάι μπρέικ αποτέλεσε μια επίδειξη δύναμης από πλευράς Μόντσα, καθώς οι Ιταλοί, έβγαλαν τη συνολική τους ποιότητα στο κρισιμότερο σημείο του ματς, «καταστρέφοντας» με κάθε τρόπο την υποδοχή του Παναθηναϊκού με τα «τρομακτικά» σερβίς της. Η ομάδα του Μάσιμο Ετσέλι, δέχθηκε αρκετή πίεση από τον Παναθηναϊκό, όμως πήρε το τάι μπρέικ με 15-9 και το πάνω χέρι για την πρόκριση επικρατώντας στο Μετς 3-2 σετ.

Διαιτητές: Νίκολα Κόζιτς (Βοσνία), Βάνια Παρβάνοβα (Βουλγαρία).