Βόλεϊ

Σάρωσε τη Νόβα Γκόριτσα πριν το ντέρμπι των «αιωνίων» ο Παναθηναϊκός!

Πραγματοποιώντας επιβλητική εμφάνιση, ο Παναθηναϊκός σάρωσε με 3-0 σετ (25-19, 25-18, 25-18) στο Μετς την σλοβένικη Νόβα Γκόριτσα, κάνοντας άλμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Challenge Cup!

Την άνετη νίκη με 3-0 (25-19, 25-18, 25-18) επί της σλοβένικης Νόβα Γκόριτσα πανηγύρισε στο Μετς η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Παναθηναϊκού, κάνοντας σημαντικότατο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του φετινού Challenge Cup!

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες, η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα και στα τρία σετ, παίρνοντας τελικά την σημαντική νίκη που δίνει ψυχολογία ενόψει του μεγάλου ντέρμπι του ερχόμενου Σαββάτου (11/11, 17:00) με τον Ολυμπιακό. Η ρεβάνς της αναμέτρησης με τη Νόβα Γκόριτσα είναι προγραμματισμένη να διεξαχθεί την επόμενη εβδομάδα (Τετάρτη 15/11, 16:00), στην Σλοβενία.

Κορυφαίες για τις «πράσινες» στην αναμέτρηση ήταν οι Άτκινσον (16 - 14/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σάμανταν (15 - 11/19 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) και Μεταξά (11 - 9/10 επ., 2 μπλοκ)

Παρόμοια η εικόνα του αγώνα και στα τρία του σετ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, μέχρις ότου ο Παναθηναϊκός «πατούσε το γκάζι» για να ξεμακρύνει. Στο πρώτο σετ οι «πράσινες» ξέφυγαν με 16-10 χάρη στα σερβίς των Σαμαντάν και Παπαφωτίου, κάνοντας τελικά το 1-0 με 25-19.

Στο δεύτερο, μετά το 8-8 οι γηπεδούχες έφτιαξαν σερί 9-2, φτάνοντας τελικά στο 25-18, ενώ η Γκόριτσα δεν έβγαλε αντίδραση ούτε στο τρίτο σετ, το οποίο πήγε και αυτό στις παίκτριες του Παναθηναϊκού με σκορ 25-18.

Τα σετ: 25-19, 25-18, 25-18

Παναθηναϊκός (Γιάννης Καλμαζίδης): Καρκάσες 6 (5/19 επ., 1 άσσος, 67% υπ. 50% άριστες), Άτκινσον 16 (14/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπαφωτίου 5 (2/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σάμανταν 15 (11/19 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μεταξά 11 (9/10 επ., 2 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 9 (7/15 επ., 2 άσσοι, 57% υπ. - 24% άριστες) / Μπελιά (λ, 55% υπ. - 45% άριστες), Γκρότους, Βασιλαντωνάκη, Κελεσίδη.

Νόβα Γκόριτσα (Λίπιτσερ Σάμετς): Κόρεν 11 (8/12 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φρέλιχ 11 (8/31 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Άσκεριτς 7 (7/11 επ.), Γκόντετς 6 (6/18 επ., 31% υπ. - 17% άριστες), Μπλάζιτς 5 (5/20 επ., 38% υπ. - 19% άριστες), Ζίγκον 2 (2 άσσοι) / Μαζέι (λ, 50% υπ. - 20% άριστες), Βούλιτς (λ).