Βόλεϊ

«Καθάρισε» τον ΟΦΗ και προκρίθηκε στα ημιτελικά ο Παναθηναϊκός

Με συνοπτικές διαδικασίες, ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-0 σετ τον ΟΦΗ στον Άγιο Θωμά στον δεύτερο μεταξύ τους προημιτελικό του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε άνετα 3-0 σετ τον ΟΦΗ στο κλειστό του Αγίου Θωμά στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα για τα προημιτελικά του Λιγκ Καπ της Volley League και, σε συνδυασμό με το 3-0 σετ υπέρ του στην πρώτη αναμέτρηση στο Ηράκλειο στις 7/11, πήρε πανηγυρικά το «εισιτήριο» για τα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει τον Φοίνικα Σύρου, 29/12 και 5/1.

Το άσχημο νέο για τους Κρητικούς είναι πως στην αρχή του αγώνα υπέστη διάστρεμμα ο Ράντι Ντεουίς, αφού πάτησε το πόδι του Βαν ντε Ντρις.

Το πιο ανταγωνιστικό ήταν το τρίτο σετ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο. Ο ΟΦΗ προηγήθηκε 23-21 με τον άσσο του Κάλας και την επίθεση του Βάργκας. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με Γιάκομπσεν, Πρωτοψάλτη (23-23), αλλά ο τελευταίος έχασε το σερβίς (23-24). Ο Βαν ντε Ντρις ισοφάρισε και με το λάθος του Σαλταφερίδη έγινε το 25-24 για τον Παναθηναϊκό.

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε 27-26 και 28-27, αλλά ο Παναθηναϊκός με δύο επιθέσεις των Βαν ντε Ντρις, Πρωτοψάλτη και το λάθος του Κότο, τελείωσε τον αγώνα με 30-28.