Βόλεϊ

Κράτησε την έδρα του ο ψυχωμένος Παναθηναϊκός και το πρωτάθλημα θα κριθεί στου Ρέντη!

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε 3-0 σετ του Ολυμπιακού στο κλειστό του Αμαρουσίου και ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά των τελικών, στέλνοντάς τον τίτλο σε πέμπτο και τελευταίο ματς την Πέμπτη στου Ρέντη.

Σε ένα κατάμεστο γήπεδο, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε 3-0 σετ του Ολυμπιακού και έμεινε ζωντανός στη διεκδίκηση του τίτλου στη Volley League γυναικών.

Οι «πράσινες» ισοφάρισαν σε 2-2 τη σειρά των τελικών και έστειλαν τον τίτλο σε πέμπτο παιχνίδι, που θα διεξαχθεί στην έδρα των «ερυθρόλευκων» την ερχόμενη Πέμπτη (12/5) στις 19:00.

Οι δύο ομάδες έχουν κρατήσει αλώβητες τις έδρες τους ως τώρα, γεγονός που επιβεβαιώθηκε και σήμερα, με την ομάδα του Μπράνκο Γκάιτς να παίρνει άνετα τη νίκη.

Κορυφαία για τις «πράσινες» ήταν η Γκρόθες με 16 πόντους και ακολούθησε η Κωνσταντίνου με 12, ενώ για τις «ερυθρόλευκες» ξεχώρισε η Σάλας με 13 και η Χίπε με 10.

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 3-0 σετ

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός κράτησε ελαφρύ προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του σετ, που σταδιακά έφτασε στο +8 (18-10 και 20-12). Ο Ολυμπιακός έκανε την αντεπίθεση του με ένα επιμέρους σερί 5-1 για το 21-17, ενώ με νέο σερί τεσσάρων πόντων μείωσε σε 22-20, Εμμανουηλίδου και δύο πόντου της Σάλας έκαναν το 23-23, όμως η Γκρόθες και άσος της Παπαφωτίου έγειρε ξανά το σκορ προς το μέρος του Παναθηναϊκού για το 1-0 σετ με 25-23.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες έφτασαν μαζί ως το 13-13, με τις «πράσινες» να τρέχουν σερί πέντε πόντων για το 17-13, με πρωταγωνίστρια τη Χαντάβα. Ο Ολυμπιακός μείωσε με σερί τριών πόντων για το 17-16, με τον Παναθηναϊκό να κρατάει το προβάδισμα (19-16). Οι Πειραιώτες πήραν προβάδισμα δύο πόντων (19-21) με σερί πέντε πόντων, όμως το τριφύλλι απάντησε με δικό του σερί και τελείωσε το σετ με 25-21.

Στο τρίτο σετ τα λάθη ήταν αυτά που κυριάρχησαν, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ ως το 13-13. Με ένα επιμέρους 6-1 ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 19-14 και... γκάζωσε, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0 σετ με 25-18.