Βόλεϊ

Eπική ανατροπή Ολυμπιακού: Σόκαρε τον Παναθηναϊκό και προκρίθηκε στον τελικό του Challenge Cup!

Ένας ψυχωμένος Ολυμπιακός δεν πτοήθηκε ούτε από το 1-0 του Παναθηναϊκού ούτε από το 1-3 του Ρέντη και με μία επική ανατροπή στο Μαρούσι, πήρε στο χρυσό σετ την πρόκριση στον τελικό του Challenge Cup!

Έκανε την ανατροπή του αιώνα και πάει για ευρωκούπα ο Ολυμπιακός! Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι με μια επική εμφάνιση στο άδειο κλειστό του Αγίου Θωμά, οδήγησε το ματς στο «χρυσό σετ» τον Παναθηναϊκό όπου και επικράτησε με συνολικό σκορ 1-4 παίρνοντας το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Challenge Cup όπου και θα αντιμετωπίσει την Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Οι γηπεδούχοι παρά το σημαντικό τους προβάδισμα από το πρώτο ματς, «λύγισαν» και παραδόθηκαν στο εξαιρετικό μπλοκ του Ολυμπιακού ο οποίος θα αναζητήσει ακόμη ένα ευρωπαϊκό τρόπαιο αρχικά στις 8 Μαρτίου στην πρωτεύουσα του Ισραήλ και εν συνεχεία στις 15 Μαρτίου.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Ολυμπιακό ο Άλεκ Παγένκ, εμφανώς επηρεασμένοι από τα θλιβερά γεγονότα που συνέβησαν στο κλειστό του Αγίου Θωμά το βράδυ της Τετάρτης (15/2) οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου που έχασαν μια ιστορική ευκαιρία να προκριθούν σε έναν ευρωπαϊκό τελικό έπειτα από 14 χρόνια.

To ματς

O Παναθηναϊκός ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στο πρώτο σετ και έχοντας σε πολύ καλό φεγγάρι τον Γιώργο Πετρέα, κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο πόντων για το 6-4. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε με τον Γκουσταβάο να βγάζει ασπροπρόσωπο τον προπονητή του παίρνοντας αρκετούς πόντους από τα μπλοκ όμως ο Κόβαρ με τον Φράγκο έφεραν τη διαφορά στο +4 για τους γηπεδούχους (13-9).

Οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν αντίδραση και ισοφάρισαν σε 16-16 στα μέσα του πρώτου σετ, όμως τα λάθη στην υποδοχή και οι πολύ καλές οργανωμένες επιθέσεις του Παναθηναϊκού, έδωσαν το δικαίωμα στην ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να προηγηθεί 1-0 στα σετ με 25-22 καθώς η συμβολή του Φερνάντο Ερνάντες ήταν κομβική στο σετ με τα τελευταία σερβίς του.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με ένα τρομερό σερί από Παγένκ και Ιντάλγκο, οι οποίοι έσπασαν αρκετές φορές το μπλοκ. Ο Παναθηναϊκός αναγκάστηκε σε αρκετά αβίαστα λάθη, και σε συνδυασμό με τη φανταστική εμφάνιση του Γκουσταβάο που βοήθησε τα μέγιστα τόσο στην υποδοχή όσο και στο σερβίς, πήρε κεφάλι τριών πόντων (15-18). Οι «πράσινοι» έβγαλαν αντίδραση ισοφαρίζοντας σε 18-18 το ματς έγινε ροντέο και βάδιζε ισόπαλο ως το τέλος. Ωστόσο τα λάθη των παικτών του Δημήτρη Ανδρεόπουλου στις τελευταίες φάσεις, αλλά και οι καθοριστικές επιθέσεις του Στερν, έφεραν την ισοφάριση για τον Ολυμπιακό σε 1-1 μετά το 25-27 το οποίο προήλθε από τον άσσο του Γκουσταβάο.

Αρκετά διαφοροποιημένο ήταν το τρίτο σετ καθώς ο Παναθηναϊκός δεν εκμεταλλεύτηκε, την όποια δυναμική είχε η άδεια έδρα του, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να κάνει ένα σερί το οποίο τον έβαλε σε θέση οδηγού, με +3 (7-10). Ο Στερν και ο Ιντάλγκο ανέβασαν στο κατακόρυφο την απόδοση τους όμως ο Παναθηναϊκός με τον Κόβαρ και τον Πετρέα έφτασε το ματς στην ισοπαλία (12-12). Ωστόσο στη συνέχεια οι γηπεδούχοι υπέστησαν ένα αδικαιολόγητο «μπλακ άουτ» μετά το 20-19 με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να κάνει ένα τρομερό σερί 6-0 φτάνοντας στο σετ μπολ το οποίο αξιοποίησε ο Στερν για το 21-25 και το 1-2.

Η ψυχολογία της ομάδας του Αλμπέρτο Τζουλιάνι ήταν στα ύψη στο τέταρτο σετ και το σκορ πήρε γρήγορα διαστάσεις με τον Ιντάλγκο και τον Παγένκ να δίνουν αέρα τριών πόντων στους «ερυθρόλευκους» (10-13). Ο Παναθηναϊκός έπεσε θύμα του φανταστικού οργανωμένου μπλοκ των φιλοξενούμενων οι οποίοι πήραν την μέγιστη διαφορά στη σειρά, με έξι πόντους (11-16). Όπως ήταν φυσιολογικό, ως το τέλος τίποτα δεν άλλαξε και ο Ολυμπιακός έκανε το 17-25 οδηγώντας την πρόκριση στο «χρυσό σετ» με 1-3.

Εκεί ο Ολυμπιακός μπήκε με το «μαχαίρι στα δόντια» φτάνοντας στο εντυπωσιακό 3-11. Τα πόδια των παικτών του Παναθηναϊκού λύγισαν μετά από την εξέλιξη αυτή και οι «ερυθρόλευκοι» παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να κάνουν την ανατροπή έφτασαν στο 6-15 κατακτώντας το «χρυσό σετ» που τους έδωσε μια τεράστια και ιστορική πρόκριση στους τελικούς του Challenge Cup με αντίπαλο την Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Tα σετ: 25-22, 25-27, 21-25, 17-25, 6-15

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 22 (19/42 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 60% υπ. - 45% άριστες), Σάντερ 7 (3/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 22% υπ. - 22% άριστες), Πετρέας 7 (2/8 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Γιάκομπσεν, Ρανγκέλ 7 (2/7 επ., 5 μπλοκ), Φράγκος 12 (7/30 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 41% υπ. - 29% άριστες) / Ζήσης (λ, 68% υπ. - 50% άριστες), Μπάσης 1 (1 μπλοκ), Ερνάντεζ 9 (8/19 επ., 1 άσσος).

Ολυμπιακός (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 18 (11/18 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Στερν 15 (13/32 επ., 2 άσσοι), Γκουσταβάο 12 (6/7 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Κουμεντάκης 17 (14/28 επ., 3 μπλοκ, 52% υπ. - 38% άριστες), Τράβιτσα 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Ιντάλγκο 23 (20/28 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 71% υπ. - 53% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 61% υπ. - 61% άριστες), Ζουπάνι, Δαλακούρας (60% υπ. - 40% άριστες).