Βόλεϊ

Με το δεξί στο Challenge Cup ο Παναθηναϊκός, 3-0 την Πφέφινγκεν!

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της ελβετικής Πφέφινγκεν με σκορ 3-0 σετ, παίρνοντας μεγάλο προβάδισμα για την πρόκριση στη φάση των «32» του φετινού Challenge Cup γυναικών.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις της η γυναικεία ομάδα του Παναθηναϊκού νικώντας την Πφέφινγκεν με 3-0 σετ (25-15, 25-13, 25-20), κάνοντας ένα πρώτο σημαντικό βήμα πρόκρισης στην φάση των «32» του CEV Challenge Cup.

Στο πρώτοσετ, οι «πράσινες» πήραν προβάδισμα από νωρίς (7-2), με το σερβίς τους να προκαλεί μεγάλες δυσκολίες στην ελβετική ομάδα. Με πρωταγωνίστριες τις Χατζηευστρατιάδου και Ανθούλη έβαλαν δύσκολα στην υποδοχή της Πφέφινγκεν, με συνέπεια οι «πράσινες» να πάρουν άνετα το πρώτο σετ με σκορ 25-15.

Σε ίδιους ρυθμούς κινήθηκε και το δεύτερο σετ. Η Πφέφινγκεν πήρε ένα ελαφρύ αρχικό προβάδισμα, ωστόσο και πάλι οι «πράσινες» ήταν εξαιρετικές από τη θέση του σερβίς, απαντώντας με ένα δικό τους σερί. Η ομάδα του Μπράνκο Γκάιτς ξέφυγε κάποια στιγμή στο +7 (11-4), κράτησε με άνεση αυτό το ευρύ προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του σετ, και τελικά το κατέκτησε με σκορ 25-13 για το 2-0.

Στο τρίτο σετ, η ομάδα από την Ελβετία ήταν αρκετά πιο ανταγωνιστική σε σχέση με τα προηγούμενα. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με την Πφέφινγκεν να παίρνει προβάδισμα δύο πόντων προς τα τέλη του σετ (17-19). Σε εκείνο το σημείο ο Γκάιτς κάλεσε τάιμ άουτ, χαλώντας το ρυθμό της αντίπαλης ομάδας, και όταν επέστρεψε στο παρκέ ο Παναθηναϊκός έκανε την αντροπή στο σκορ (22-19). Το σετ έκλεισε με σκορ 25-20 υπέρ των «πρασίνων», που πήραν μια άνετη νίκη με σκορ 3-0 και είναι πολύ κοντά στην επόμενη φάση.