Βόλεϊ

Έκανε το καθήκον του κόντρα στη Θέτιδα Βούλας ο Παναθηναϊκός

O Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 σετ της Θέτιδας Βούλας στο κλειστό του Αγίου Θωμά και συνέχισε με νίκη τις υποχρεώσεις του στη Volley League γυναικών.

Tην πέμπτη του νίκη πέτυχε στο φετινό πρωτάθλημα η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Παναθηναϊκού καθώς επικράτησε με 3-0 σετ της Θέτιδας Βούλας στο κλειστό του Αγίου Θωμά, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής.

Οι «πράσινες» είναι ανώτερες καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δεν άφησαν περιθώρια στις φιλοξενούμενες της Θέτιδας να διεκδικήσουν το ματς. Κορυφαίες για τον Παναθηναϊκό ήταν οι «παλιοσειρές» Χατζηευστρατιάδου και Παπαφωτίου που έκαναν μεγάλο ματς παραβιάζοντας με στοιχειώδη άνεση την υποδοχή της ομάδας των νοτίων προαστίων.

1ο σετ
Οι παίκτριες του Μπράνκο Γκάιτς ήταν καταιγιστικές στο πρώτο σετ με την Παπαφωτίου να είναι εξαιρετική στο μπλοκ και να δίνει το έναυσμα για την επικράτηση. Μάλιστα, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας κατέγραψαν μεγάλες διαφορές στην πρώτη «στροφή» της αναμέτρησης με τη διαφορά να πιάνει τη μέγιστη τιμή της στα μέσα του σετ (18-9) με πόντο της Ανθούλη και να ολοκληρώνεται στο +8 για το 1-0.

2ο σετ
Η συνέχεια ήταν ανάλογη με την Θέτιδα να είναι περισσότερο ανταγωνιστική στις αρχές και να βάζει δύσκολα στον Παναθηναϊκό. Ωστόσο οι κακές επιλογές και η άψογη λειτουργεία στην πρώτη πάσα έφεραν τις γηπεδούχες στο +6 στο κρισιμότερο σημείο, που ήταν και η αφετηρία για την κατάληψη και του 2ου σετ με 7 πόντους διαφορά (25-18).

3ο σετ
Στο τρίτο και καθοριστικότερο σετ, οι «πράσινες» μπήκαν αποφασισμένες να τελειώσουν την υπόθεση νίκη και δεν τα παράτησαν ούτε όταν η Θέτιδα έφυγε στο +5 (5-10).

Ανθούλη και Χατζηευστρατιάδου γύρισαν το σκορ στα μέσα του σετ και με τα εξαιρετικά σερβίς της νεαρής ακραίου αλλά και τις στοχευμένες επιθέσεις της Γκρόθες τελείωσαν το σετ με 25-21 και πανηγύρισαν την νίκη.

Τα σετ: 25-17, 25-18, 25-21

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 46 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 3 άσσους, 23 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Παναθηναϊκός (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ), Ανάε 13 (11/25 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 75% υπ.-55% άριστες), Γκρότους 10 (9/22 επ., 1 άσσο, 82% υπ.- 73% άριστες), Παπαφωτίου 3 (1/2 επ.,1 άσσο,. 1 μπλοκ), Ανθούλη 8 (8/26 επ.), Μέντις 13 (9/14 επ., 4 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 47% υπ.-37% άριστες), Νικολογιάννη, Μεταξά 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ).

Θέτιδα Βούλας(Γιώργος Ρούσης): Χέιντεν 9 (5/26 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 69% υπ. - 23% άριστες), Πολιτάνσκα 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Σιρίνινα 4 (3/10 επ., 1 μπλοκ), Λέιθαμ 2 (2/9 επ.), Χάρντεμαν 5 (5/24 επ., 59% υπ. - 30% άριστες), Παπαγεωργίου 11 (5/8 επ., 6 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 55% υπ.-27% άριστες), Κοντονή (λ), Φλιάκου, Παυλοπούλου 1 (1 άσσο), Λουκά 2 (2/4 επ.).