Βόλεϊ

Φιλική νίκη του Παναθηναϊκού

Η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Παναθηναϊκού νίκησε 3-1 σετ τη Θέτιδα Βούλας στην πρεμιέρα του τουρνουά των Ιλισίων και ξεκίνησε με επιτυχία την προσπάθεια κατάκτησης της πρώτης θέσης.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-1 σετ της Θέτιδας Βούλας στο κλειστό των Ιλισίων στην πρεμιέρα του τουρνουά βόλεϊ γυναικών που διεξάγεται στην περιοχή και ξεκίνησε με το «δεξί» τις υποχρεώσεις του.

Οι «πράσινες» κατέκτησαν το πρώτο σετ 25-19, με τη Θέτιδα να τις δυσκολεύει μέχρι το 11-11, αλλά, στη συνέχεια, οι νταμπλούχες επέβαλαν το ρυθμό τους και έφτασαν στο +5.

Το δεύτερο σετ ήταν πολύ ανταγωνιστικό, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το τέλος. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με +2 και με σωστές επιλογές έφτασε στο 2-0.

Οι «πράσινες» ξεκίνησαν «φουριόζες» στο τρίτο σετ και προηγήθηκαν με 7-3, αλλά η Θέτις μείωσε σε 7-6. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 17-17, όταν η ομάδα της Βούλας έκανε σερί 6-0 και έφτασε στο 25-18.

Στο τέταρτο σετ, πάλι καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ μέχρι το 13-13, όταν η Θέτις βρέθηκε στο 17-13, όμως ο Παναθηναϊκός μείωσε γρήγορα 16-17, ισοφάρισε 20-20 και με σωστές επιλογές στη συνέχεια κατέκτησε το τέταρτο σετ και το ματς.

Ο Παναθηναϊκός την Κυριακή θα αντιμετωπίσει τον «οικοδεσπότη» Ηλυσιακό στη δεύτερη ημέρα.

Τα σετ: 25-19, 25-22, 18-25, 25-23

Παναθηναϊκός (Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Ίβκοβιτς, Ανάε 7 (7/18 επ.), Νικολογιάννη 8 (6/12 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκρόθες 8 (7/20 επ., 1 άσσος), Παπαφωτίου 4 (2/3 επ., 1 άσσος), Ανθούλη 24 (21-41 επ., 3 μπλοκ), Πολίτη (λ, 57% υπ.), Ρόγκα (λ, 65% υπ. – 41% αρ.), Μεταξά, Μερκούρη, Μέντιτς 4 (4/8 επ.)