Βόλεϊ

Τελείωσε τα όνειρα του ΠΑΟΚ για πρωτάθλημα μέσα στη Θεσσαλονίκη ο Φοίνικας!

Με μαγική εμφάνιση κόντρα στον ΠΑΟΚ, ο Φοίνικας Σύρου άλωσε τη Θεσσαλονίκη (3-0 σετ) και έβαλε τέλος στις ελπίδες των «ασπ΄ρομαυρων» για την κατάκτηση της Volley League!

Μια ακόμα ήττα, μετά από αυτές με Παναθηναϊκό και Ολυμπιακού, που ουσιαστικά του στερούν τις ελπίδες για το πρωτάθλημα κατέγραψε ο ΠΑΟΚ, αφού ο εκπληκτικός Φοίνικας Σύρου πήγε στη Θεσσαλονίκη για τη Β' φάση της Volley League και πέτυχε... θρίαμβο (3-0 σετ)!

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, οι νησιώτες έπιασαν τους «ερυθρολεύκους» στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας (έχοντας ωστόσο ματς περισσότερο) και έριξε τους «ασπρόμαυρους» που αγωνίστηκαν απόψε χωρίς το βαρύ πυροβολικό Ούντρις, στην τέταρτη θέση.

Όσον αφορά το πρώτο σετ, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και πήρα προβάδισμα με +3 (14-11), το οποίο διατηρήθηκε και στη συνέχεια, όμως οι «πειρατές» κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά (22-22), με τις καλύτερες επιλογές να τους βοηθούν για το 1-0 (23-25).

Παρά το γεγονός ότι στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, οι Συριανοί πάτησαν γκάζι και με μπροστάρηδες τους Τζούριτς-Φράγκο, αποσπάστηκαν στο +4 (13-17). Μάλιστα όταν ο Μπούτος βγήκε εκτός, τα πράγματα απλοποιήθηκαν και αναμενόμενα ήρθε το 2-0 (21-25).

Τα πράγματα είχαν ίδια εικόνα και στο τρίτο σετ, με τον Φοίνικα να μπαίνει μπροστά (5-8), τον ΠΑΟΚ να αντιδρά προσωρινά (16-14), αλλά την απουσία του Ούντρις να κοστίζει για το εύκολο 3-0 σετ των φιλοξενούμενων (22-25).

Τα σετ: 0-3 (23-25, 21-25, 22-25) σε 87΄.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 10π. (5/15επ., 5 μπλοκ), Πετρέας 6 (5/7επ., 1 μπλοκ), Γουόλς 1 (1 άσσος), Κουμεντάκης 9 (9/22επ., 62%υπ., 23%αρ.), Κουκλίνσκι 8 (8/21επ., 62%υπ., 50%αρ.), Μπούτος 5 (3/6επ., 2 άσσοι) / Κοκκινάκης (λ. - 53%υπ., 35%αρ.), Ούντρις, Σωτηρίου 1 (1/2επ., 55%υπ., 27%αρ.), Γάτσης.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλενκόσνκι): Μιχάλοβιτς 11π. (11/28επ.), Ιερεζουέλο 3 (2/4επ., 1 άσσος), Κόστα 13 (11/16επ., 2 μπλοκ), Τζούριτς 7 (3/11επ., 4 μπλοκ), Φράγκος 11 (9/19επ., 2 μπλοκ, 67%υπ., 39%αρ.), Στερν 6 (6/16επ., 40%υπ., 10%αρ.) / Καρασαβίδης (λ. - 87%υπ., 67%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Παπαδόπουλος Π.