Βόλεϊ

Ολυμπιακός από... ατσάλι «έσπασε» την έδρα του ΠΑΟΚ και πήρε προβάδισμα για τελικό!

Σε ένα ματς θρίλερ στην Πυλαία ο Ολυμπιακός «έσπασε» την έδρα του ΠΑΟΚ επικρατώντας στο τάι μπρέικ (2-3 σετ) και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς της Volley League γυναικών.

Υποτίμησε τον σπουδαίο Ολυμπιακό και το πλήρωσε ο ΠΑΟΚ! Oι «ερυθρόλευκες» έκαναν το «μπρέικ» στην Πυλαία επικρατώντας στο τάι μπρέικ (2-3 σετ) και πήραν προβάδισμα πρόκρισης για τους τελικούς της Volley League γυναικών, το οποίο και θα προσπαθήσουν να μετουσιώσουν στο Ρέντη το Σάββατο 22 Απριλίου.

Mεγάλο όπλο το σερβίς για τις «ερυθρόλευκες» που μέτρησαν οκτώ άσσους ενώ είχαν και 12 μπλοκ!

Το ματς:
Εξαιρετικές οι παίκτριες του Ολυμπιακού στο πρώτο σετ με την Γουίντερς να φτιάχνει προβάδισμα 4 πόντων για την ομάδα της (10-6) και την Εμμανουηλίδου να βοηθά μαζί με τη Σάλας για το +7 (10-17). Το εξαιρετικό μπλοκ της ομάδας του Πειραιά δεν άφησε περιθώρια στον ΠΑΟΚ και το σετ πήγε στον Ολυμπιακό με 25-18.

Ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε την κατάσταση στο δεύτερο σετ, φτάνοντας στο +3 (10-7). Η Σάλας ισοφάρισε όμως οι παίκτριες του «δικεφάλου του βορρά» έκαναν επίδειξη δύναμης φτάνοντας στο 22-16. Η Σάλας μείωσε προσωρινά σε 22-19, όμως το μπλοκ των γηπεδούχων, ήταν εκείνο που έκρινε το σετ με 25-21.

Το τρίτο σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ να αντιδρά στις γρήγορες επιθέσεις του Ολυμπιακού, χαλώντας με τα εξαιρετικά σερβίς την «ερυθρόλευκη» υποδοχή. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε με τη Σάλας και την Καράρο να χτίζουν σερί και να φέρνουν το σκορ στο 16-19. Παρόλα αυτά ο «δικέφαλος του βορρά» δεν είχε διάθεση να τα παρατήσει με αποτέλεσμα να πάρει το σετ με 25-22.

Η ομάδα του ΠΑΟΚ δεν είχε ανάλογη απόδοση στο τέταρτο σετ καθώς ο Ολυμπικός πήρε κεφάλι με την Κουμπύρα και τη Σάλας (12-10). Η ομάδα του Φενόλιο έβγαλε αντίδραση ισοφαρίζοντας όμως και πάλι η Κουμπούρα μαζί με τη Τσιτσιγιάννη, έκαναν το 13-17. Ο Ολυμπιακός συνέχισε την κυριαρχία του και οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ μετά το 25-16.

Εκεί η ομάδα του Πειραιά ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της φτάνοντας στο 5-3. Το λάθος της Στράντζαλη και η άστοχη επίθεση της Κάφρεϊ έδωσαν το δικαίωμα στις «ερυθρόλευκες» να ξεφύγουν στο σημαντικότερο σημείο με τρεις (13-10). Το μπλοκ άουτ που πήρε η Σάλας και το καρφί της Τσιτσιγιάννη ήταν εκείνα που καθόρισαν τη μοίρα του ματς για το τελικό 11-15.