Βόλεϊ

Επίδειξη δύναμης του ΠΑΟΚ στον Ολυμπιακό και συνεχίζει αήττητος!

Απόλυτος κυρίαρχος στη Volley League ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε 3-0 σετ του Ολυμπιακού και συνεχίζει μόνος πρώτος και αήττητος, μετά από οκτώ αγωνιστικές.

Αλώβητος έμεινε και μετά το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό ο ΠΑΟΚ! Ο «δικέφαλος του Βορρά» επιβλήθηκε 3-0 σετ των «ερυθρόλευκων» και συνεχίζει αήττητος στην κορυφή της Volley League γυναικών μετά από οκτώ αγωνιστικές.

Οι «ερυθρόλευκες» πίεσαν και στα τρία σετ, ωστόσο οι γηπεδούχες επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους και έφτασαν σε μια ακόμα μεγάλη νίκη.

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 19-16, κρατώντας τον έλεγχο του σκορ μέχρι εκείνο το σημείο. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 19-19 με σερί τριών πόντων, που σταμάτησαν οι «ερυθρόλευκες», ενώ με νέο σερί προηγήθηκε για πρώτη φορά με 23-20. Ο Ολυμπιακός αυτή τη φορά δεν είχε απάντηση και ο ΠΑΟΚ τελείωσε το σετ με 25-21.

Με φόρα από το πρώτο σετ, ο «δικέφαλος του βορρά» πήρε το προβάδισμα στο δεύτερο σετ με 14-10. Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα επιμέρους 5-1 για την ισοφάριση (15-15) και δεν άφησε τον ΠΑΟΚ να ξεφύγει ως το 18-18. Από κει και πέρα, όμως, ήταν απόλυτος κυρίαρχος, καθήλωσε τις «ερυθρόλευκες» και έκανε το 2-0 σετ με 25-19.

Το τρίτο σετ ήταν θρίλερ. ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός έφτασαν ως το 17-17 χέρι-χέρι, χωρίς καμία από τις δύο να καταφέρνει να πάρει προβάδισμα πάνω από δύο πόντους. Ο ΠΑΟΚ έτρεξε σερί τριών πόντων για το 20-17, όμως ο Ολυμπιακός βρήκε ξανά τη λύση για το 20-20. Το… θρίλερ συνεχίστηκε, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και τον ΠΑΟΚ να τελειώνει το ματς με 26-24.