Βόλεϊ

«Πάτησε» τον Ολυμπιακό και προκρίθηκε στους «4» του Λιγκ Καπ ο ΠΑΟΚ!

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε 3-1 σετ του Ολυμπιακού στη Θεσσαλονίκη, ντούμπλαρε τις νίκες και τσέκαρε εμφατικά το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς.

Δεύτερη νίκη επί του Ολυμπιακού (3-1 σετ) και πρόκριση στους «4» του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς πήρε ο ΠΑΟΚ!

Ο δικέφαλος του Βορρά συνέχισε εντυπωσιακά μετά την επική ανατροπή στο πρώτο ματς των δύο ομάδων και τσέκαρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει τον Μίλωνα.

Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ, βέβαια, ανανεώνουν το ραντεβού τους για το Σάββατο (20/11) όταν θα αναμετρηθούν ξανά στο κλειστό του Ρέντη για το πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ είχε την κυριαρχία στο πρώτο σετ και έφτασε νωρίς στο +5 (13-8). Ο Ολυμπιακός ροκάνισε τη διαφορά και μείωσε στον πόντο (15-14), όμως ο δικέφαλος του βορρά κράτησε απόσταση ασφαλείας και ξέφυγε ξανά, κάνοντας το 1-0 σετ με 25-21.

Η μεγάλη μάχη συνεχίστηκε και στο δεύτερο σετ, με τον «δικέφαλο του Βορρά» να μπαίνει ξανά δυνατά και τον Ολυμπιακό να ισορροπεί ως το 8-8. Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν ελαφρά υπεροχή και, μάλιστα, έφτασαν στο +3 (17-20), όμως άντεξαν ως το 22-19. Ο ΠΑΟΚ έτρεξε δικό του σερί τεσσάρων πόντων για το 24-22 και έκαναν το 2-0 σετ με 25-23.

Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ πήγαν στήθος με στήθος στο τρίτο σετ, με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν προβάδισμα με σερί τριών πόντων για το 20-18. Ο ΠΑΟΚ «απάντησε» ξανά με δικό του σερί για το 22-21, όμως οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και έμειναν ζωντανοίς το παιχνίδι μειώνοντας σε 2-1 σετ με 25-23.

Αποφασισμένοι να καθαρίσουν το ματς και την πρόκριση ήταν οι Θεσσαλονικείς στο τέταρτο σετ. Με ένα επιμέρους 6-1 ξέφυγαν στο 20-14 και άνοιξαν τον δρόμο για το 3-1 σετ με 25-18.

Τα σετ: 25-21, 25-23, 23-25, 25-18